20. máj. 2024 o 11:52
TASR, Koktejl

Irán sa zahalí do čiernej: Takto si uctia pamiatku zosnulého prezidenta Raísího

placeholder
Iránsky prezident Ebráhím Raísí zahynul pri havárii vrtuľníka.
Zdroj: TASR/AP

Prezident spolu so svojím sprievodom zahynul pri havárii vrtuľníka.

Zahraničné správy
20. máj. 2024 o 11:52
Irán sa zahalí do čiernej: Takto si uctia pamiatku zosnulého prezidenta Raísího

Prezident spolu so svojím sprievodom zahynul pri havárii vrtuľníka.

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí v pondelok vyhlásil päťdňový smútok za prezidenta Ebráhíma Raísího a jeho sprievod, ktorí zahynuli v nedeľu pri havárii vrtuľníka v provincii Východný Azerbajdžan. Informovala o tom agentúra AFP.

Chameneí súčasne oznámil, že za výkonnú moc v Iráne bude po Raísího smrti zodpovedať doterajší prvý viceprezident Mohammad Mochber, ktorý musí do 50 dní usporiadať predčasné prezidentské voľby, uvádza TASR.

Okrem Raísího pri nehode vrtuľníka prišiel o život aj iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján. Iránska vláda v pondelok poverila funkciou šéfa diplomacie doterajšieho námestníka ministra zahraničných vecí Alího Bágherího Kaního.

Raísí, Abdollahján a ďalších šesť osôb prišlo o život, keď sa vrtuľníkom v nedeľu vracali z provincie Východný Azerbajdžan na severozápade Iránu, kde spolu s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom inaugurovali projekt priehrady na spoločnej hranici.

Vrak vrtuľníka sa našiel po zhruba 15 hodinách v pondelok skoro ráno, pričom štátna televízia uviedla, že prezident zahynul. Raísiho konvoj zahŕňal tri vrtuľníky - ďalšie dva "bezpečne dorazili do svojho cieľa", uviedla tlačová agentúra Tasním. Štátna televízia informovala, že vrtuľník narazil do vrcholu hory. Úrady nateraz príčinu nehody neoznámili.