Či už ide o klasického medvedíka alebo inú plyšovú postavičku, mäkké hračky sú sprievodcami prvými rokmi života mnohých detí. Lenže deti siahajú na všetko a všade – vrátane svojho análneho otvoru – a neumývajú si ruky. Niet teda divu, že z mikrobiologického vyšetrenia týchto hračiek vyplýva, že sú zamorené baktériami a choroboplodnými zárodkami viac ako záchodová doska.
Z výskumu spoločnosti MattressNextDay vyplýva, že priemerný plyšový medvedík obsahuje dvakrát viac baktérií ako priemerná záchodová doska. Medzi týmito baktériami sa vyskytujú aj Staphylococcus aureus a E. coli, ktoré pochádzajú zo stolice. Vedci odobrali vzorky z prikrývky, detského plyšáka, odpadkového koša a záchodovej dosky – konkrétne zo 7 rôznych miest na každom predmete.
Z výsledkov vyplýva, že tretina plyšových hračiek obsahovala viac fekálnych baktérií ako záchodová doska. Podľa niektorých odborníkov môže byť takáto hračka pre zdravie dieťaťa hrozbou, iní ale poukazujú na fakt, že dieťa si kontaktom s takouto hračkou posilňuje imunitu.
Je dokázané, že starostlivá hygiena a dezinfekcia vedie k rozvoju alergií a ďalších autoimunitných porúch. Naopak deti z domácností so psami a mačkami, ktorí šíria baktérie, sú oveľa zdravšie a trpia alergiami vzácnejšie.