Ľudí doby bronzovej pred štyrmi tisíckami rokov čelili problémom so zubnými kazmi podobne ako dnešná populácia. Vedci preukázali prítomnosť baktérií spôsobujúcich poškodenie zubnej skloviny a zuboviny pri stoličke, ktorá patrila mužovi, ktorý po Zemi behal pred štyrmi tisíckami rokov.
V pozostatkoch zubov, ktoré boli vykopané vo vápencovej jaskyni v írskom grófstve Limerick, našli vedci bezprecedentné množstvo DNA streptokoka druhu S. mutans, čo je druh baktérie žijúcej v ľudských ústach a zodpovedný za zubné kazy. Tím írskych vedcov uviedol, že našiel aj ďalšie typy mikróbov spojených s ochorením ďasien, vrátane Tannerella forsythia.
Nález S. mutans vo vzorkách starovekých zubov je výnimočne vzácny, pretože táto baktéria produkuje kyseliny, ktoré spôsobujú zubný kaz, ale taktiež rozkladá DNA. Takže nájsť DNA týchto baktérií po štyroch tisíckach rokov je skutočne jedinečné. Podarilo sa to v prípade spomínaného zuba zrejme len vďaka podmienkam v jaskyni.
„Boli sme veľmi prekvapení, že sme v tomto štyritisíc rokov starom zube videli také veľké množstvo DNA S. mutans. Je to pozoruhodne vzácny nález a naznačuje, že tento muž bol tesne pred smrťou vystavený vysokému riziku vzniku zubného kazu,“ tvrdia autori z Dublinu. Výsledky výskumu a analýzy zuba vytlačil časopis Molecular Biology and Evolution.