Pri pamätníku v centre Vysokých Tatier si v utorok (19. novembra) miestni pripomenuli 20. výročie najväčšej kalamity v histórii Tatranského národného parku. Primátor Jozef Štefaňák i jeho predchodca Ján Mokoš sa zhodli, že navždy im v pamäti zostane najmä smrť vodiča auta, ktorého zavalil strom.
Na udalosť spred dvoch desaťročí si živo spomína aj redaktor TV Markíza Ján Tribula, ktorý všetko opísal v Televíznych novinách. „Mal som vtedy jazdecký tréning v Poprade, keď mi do toho zazvonil telefón a kamarát hasič mi oznámil, že: ‚Janči, ak máš čas, sadaj do auta, ber kameru a utekaj do Tatier, toto si ešte nikdy v živote nevidel!‘ Už som vtedy tušil, že sa deje niečo mimoriadne, pretože hasiči nezvyknú zveličovať,“ začal rozprávanie v živom vstupe a pokračoval.
„My sme sa do Tatier hneď večer ani nedostali, zhruba kilometer pod Starým Smokovcom sme ostali na ceste. Medzi nami boli obrovské haldy popadaných stromov, všade bola tma a doznieval hukot strašného vetra. Doslova sme sa posúvali po metroch, aby sme zachytili to najzaujímavejšie, čo sa v ten večer dialo,“ dodal Tribula.
Najviac ho vtedy zaujala vlna solidarity. Pomáhali samosprávy, jednotlivci, firmy, ale aj zahraničie. Bolo úžasné sledovať aj ľudí, obyčajných Tatrancov, ako si vtedy navzájom pomáhali. „Tie Tatry si zvykneme tak všetci privlastňovať a nikomu vtedy nebol osud Tatier ľahostajný. Aj diváci Markízy boli prilepení na televíznych obrazovkách a čakali na nové správy. Odohrávali sa tu malé mikro príbehy a malé hrdinstvá,“ zakončil.
„Škody hlavne na prírode boli nevyčísliteľné, donori spolu so štátom nám prispeli zhruba 95 miliónov vtedajších slovenských korún, najviac prispel magistrát mesta Praha 10 miliónov českých korún. Avšak to, že zahynul ten jeden človek, nám ostane navždy v pamäti. Bola to zbytočná smrť, pretože vracal sa pre manželku do práce a mal smolu, že práve na neho spadol strom. To je asi taká najväčšia trauma z toho všetkého,“ povedal pre TASR vtedajší primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš.
Víchrica, ktorá sa prehnala Tatrami 19. novembra 2004, bola zaradená medzi desať najničivejších európskych veterných kalamít za posledných 30 rokov. Veterná pohroma zničila len v Tatranskom národnom parku viac ako 12 000 hektárov lesa.