17. jún. 2024 o 15:11
TASR, Koktejl

Desiatky ľudí hospitalizovali so život ohrozujúcou otravou jedla: Čo ju spôsobilo?

placeholder
V Moskve hospitalizovali desiatky ľudí s príznakmi botulizmu. (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Viac ako 50 ľudí je vo vážnom stave.

Zahraničné správy
17. jún. 2024 o 15:11
Desiatky ľudí hospitalizovali so život ohrozujúcou otravou jedla: Čo ju spôsobilo?

Viac ako 50 ľudí je vo vážnom stave.

Lekársku pomoc v Moskve vyhľadalo viac ako 120 ľudí, u ktorých je podozrenie na hromadnú otravu jedlom. Najmenej 30 z nakazených skončilo na jednotke intenzívnej starostlivosti, uviedla agentúra AFP. U všetkých nakazených sa zistilo, že majú príznaky botulizmu - infekčného ochorenia, ktorého patogény sa nachádzajú predovšetkým v konzervovaných potravinách.

Ako dodala agentúra AFP, botulizmus je život ohrozujúca otrava jedlom obsahujúcim botulotoxín. Botulotoxín - takzvaný klobásový jed - zabraňuje prenosu signálu medzi nervami a svalmi. Môže spôsobiť zlyhanie dýchania a paralýzu.

Úrady v Moskve uviedli, že epidémia súvisí so šalátmi distribuovanými koncom uplynulého týždňa online donáškovou službou, ktorá v nedeľu - po prvých správach o nevoľnosti klientov - dočasne pozastavila svoje aktivity.

"Celkovo vyhľadalo lekársku pomoc 121 ľudí," citovali v pondelok štátne tlačové agentúry námestníčku primátora Moskvy Anastasiju Rakovovú. Ako dodala, vo vážnom stave je 55 osôb, z toho 30 na jednotke intenzívnej starostlivosti. Ubezpečila súčasne, že život žiadneho z hospitalizovaných nie je ohrozený, keďže dostali včasnú liečbu.

Pre podozrenie z porušenia noriem bezpečnosti spotrebiteľov sa prípadom začala zaoberať moskovská prokuratúra. Donášková služba spájaná s epidémiou medzičasom uviedla, že identifikovala výrobky, v ktorých bol zistený botulotoxín - ide o gruzínsky šalát lobio, v ktorom bola použitá konzervovaná fazuľa. Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb bolo v roku 2021 v Európskom hospodárskom priestore v roku 2023 podľa dostupných údajov potvrdených 82 prípadov botulizmu.