03. apr. 2024 o 19:00
NK, Koktejl

Študentka († 21) pripisovala svoje zdravotné problémy divokému univerzitnému životu: Nečakaná diagnóza!

placeholder
Emily diagnostikovali agresívny nádor.
Zdroj: The Brain Tumour Charity

Rodičia sa zo straty nevedia spamätať.

Zaujímavosti
03. apr. 2024 o 19:00
Študentka († 21) pripisovala svoje zdravotné problémy divokému univerzitnému životu: Nečakaná diagnóza!

Rodičia sa zo straty nevedia spamätať.

Emily Oliver trpela počas štúdia ošetrovateľstva v Nottinghame rôznymi zdanlivo neškodnými príznakmi. Predtým rada chodila na večierky, milovala šport, festivaly a koncerty, napísal denník The Sun. Keď sa však po prvom semestri v roku 2017 vrátila domov na Vianoce, mala závraty, vyzerala veľmi unavene a celkovo sa cítila zle.

"Jednoducho sme si mysleli, že to ako prváčka preháňala, pretože jej stále niečo bolo, či už išlo o zápal mandlí alebo mononukleózu. Keď sa začala potácať, rozhodla som sa ju vziať k súkromnému lekárovi, pretože som chcela vedieť, čo sa deje," povedala mama Debi charitatívnej organizácii Brain Tumour Research.

Lekár si myslel, že mohlo ísť o zápal stredného ucha (labyrintitída), a všimol si aj miernu slabosť na pravej strane tela, ale oba príznaky nepovažoval za dosť významné na to, aby vyvolali obavy. O niekoľko dní neskôr rodina doma usporiadala silvestrovskú oslavu, kde sa objavili ďalšie znepokojujúce príznaky.

"Keď sa spätne pozerám na fotografie, vidím, že mala poklesnutú tvár," povedala 58-ročná Debi. Po oslave mala Emily odletieť do Španielska, ale zrazu začala byť nepokojná a zdráhala sa odísť.

"Nakoniec išla, ale ľudia, ktorí sa starajú o našu vilu, povedali, že ju videli ležať na zemi. Keď sa vrátila, vyzerala ako po mŕtvici a nemohla poriadne otvoriť oko. Myslím, že som ju vtedy mala vziať rovno na pohotovosť, ale jednoducho som si nemyslela, že by mohla mať nádor na mozgu," priznala.

Testy v nemocnici boli spočiatku v poriadku. Neskôr však Emily prijali s plnohodnotnými dramatickými príznakmi, po čom jej bol diagnostikovaný difúzny glióm strednej línie - agresívny nádor mozgu, ktorý postihuje deti a mladých - a podali jej steroidy. "Musíte Emily povedať, že zomrie," povedal vtedy neurochirurg zlomenej matke. "To, že som po tejto správe musela ísť naspäť za Emily a snažiť sa byť pozitívna, bolo strašné. Onkológ jej povedal, že bez liečby jej zostávajú len tri mesiace života," smúti.

V snahe predĺžiť jej život začala študentka o dva dni neskôr s rádioterapiou. Podstúpila aj chemoterapiu a súkromne užívala cielený liek proti rakovine. Na ďalšie testy išla až do Nemecka, kde jej predpísali individuálnu liečbu na základe mutácií zistených v jej nádore. Bohužiaľ, nepriniesla žiadnu zmenu a stav študentky sa čoskoro začal zhoršovať. Stále mala však silu so svojimi kamarátmi usporiadať oslavu 21. narodenín.

Vo februári 2019 ju hospitalizovali v nemocnici v Nemecku. Počas pobytu tam podstupovala liečbu v oveľa menších dávkach ako predtým a stretávala sa s logopédom a absolvovala fyzioterapiu.

"Liečba priniesla zmenu. Emily sa vrátil úsmev a chuť smiať sa a myslím, že jej to dalo viac času," opisuje matka. Rodičia sa snažili myslieť pozitívne, ale v apríli 2019, keď bola na veľkonočnej dovolenke v Španielsku, sa ukázalo, že jej zdravotný stav je vážny. Prileteli domov a nakoniec jej zabezpečili lôžko v hospici. Tam Emily 15. júla 2019 po 10 týždňoch zomrela.

"Zomrela pokojne, statočne a dôstojne, keďže prežila 18 mesiacov od stanovenia diagnózy," povedala užialená Debi.