A mnohí tvrdia, že po časovom posune trpia nespavosťou, ktorá spôsobuje vážne zdravotné problémy. Kanadskí vedci zistili, že značná časť populácie skutočne po zmene času zažíva problémy so spánkom. Ale týka sa to len zmeny pripadajúcej na koniec októbra.
Týka sa to teda posunu z letného času späť na prirodzený (zimný) čas. A problémy po dvoch týždňoch zase miznú. Vyplýva to z analýzy spánku u tridsaťtisíc ľudí vo veku štyridsaťpäť až osemdesiatpäť rokov.
Autori nezistili žiadne výrazné zmeny v spánku u ľudí na konci marca, kedy sa čas posúva takzvane dopredu a o druhej ráno sú zrazu tri. Ukázalo sa však, že spánok ľudí trpel po posune hodín späť, tak ako tomu býva poslednú októbrovú nedeľu. Ľudia mali po zvýšení času o hodinu väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať pravidelne problémy zaspať a že budú mať problémy s tým, aby v spánku zostali, čo ovplyvnilo ich fungovanie počas dňa.
Problém spočíva v tom, že naše vnútorné telesné hodiny do značnej miery závisia od denného svetla, ktoré nám signalizuje, kedy máme byť nahor. Aby sme telesné hodiny resetovali a zladili s novými spánkovými hodinami po zmene času, potrebujeme veľa denného svetla. Počas jesenných mesiacov je však denného svetla menej.
„Dobrou správou je, že poruchy spánku, ktoré sme pozorovali po zmene času, boli krátkodobé a dva týždne po zmene času sa už neprejavovali,“ dodáva autor štúdie doktor Ronald Postuma z McGillovej univerzity v Montreale.
Štúdiu publikoval vedecký časopis Neurology.