24. sep. 2022 o 16:13
ČTK, Koktejl

Skromný muž vyhral v lotérii, peniazom sa dlho netešil: Brutálna vražda!

placeholder
Alves Dias vyhral v lotérii. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Krutý koniec!

Zahraničie
24. sep. 2022 o 16:13
Skromný muž vyhral v lotérii, peniazom sa dlho netešil: Brutálna vražda!

Krutý koniec!

Brazílsky muž, ktorý v roku 2020 vyhral deväť miliónov dolárov, bol zavraždený po tom, čo ho pre výhru uniesli. Svojim únoscom sa predtým neúspešne pokúsil previesť výkupné, uviedol denník El País. Od roku 2007 boli zavraždení už najmenej štyria výhercovia lotérie Mega-Sena.

Päťdesiatpäťročný Jonas Lucas Alves Dias, ktorý v roku 2020 zvíťazil v najväčšej brazílskej lotérii, bol 14. septembra nájdený vážne zranený na diaľnici v Hortolandii, meste s 236 000 obyvateľmi v štáte Sao Paulo. Po prevoze do nemocnice ale na následky zranení zomrel. Polícia zatkla dvoch podozrivých, ďalší dvaja zostávajú na slobode.

Alves Dias predtým odišiel zo svojho domova na prechádzku a už sa nevrátil. Podľa polície ho únoscovia držali asi 20 hodín, kým ho našli na diaľnici. Požadovali po ňom asi 600-tisíc dolárov. V audiozáznamoch, ktoré získala stanica Globo, bolo počuť, ako Alves Dias telefonicky žiada svojho bankára, aby prevod schválil. Banka ale jeho žiadosť zamietla, pretože išlo o "nereálnu čiastku".

Minister verejnej bezpečnosti Sao Paula oznámil, že páchatelia vybrali z účtu obete sumu zodpovedajúcu 4000 dolárom. Úrady, ktoré uviedli, že motívom útoku bola výhra v lotérii, čin vyšetrujú ako vydieranie a vraždu.

Napriek tomu, že sa Alves Dias stal vďaka výhre v lotérii milionárom, mal podľa denníka El País skromný životný štýl. Naďalej žil so svojou rodinou v rovnakom dome v Hortolandii, nezvýšil zabezpečenie svojho domu a chodil na rovnaké miesta ako predtým, takmer vždy v žabkách. Jeho susedia brazílskej tlači povedali, že o jeho bohatstve vedeli všetci v okolí.

Skromný výherca lotérie si dovolil len niekoľko málo luxusných vecí. Prestal pracovať ako predavač náradia, kúpil si farmu v neďalekom meste a kamarátovi z detstva daroval nákladné auto. Uhradil aj liečebné náklady ďalšieho priateľa z detstva, ktorý podstupoval liečbu rakoviny. V správach miestnej tlače ho všetci, ktorí milionárov poznali, definovali ako človeka s prostým životom a dobrým srdcom.