28. júl. 2025 o 04:00
Famous.cz, Koktejl

Klimatická zmena dopadá aj na čmeliaky: Vedci zistili znepokojivú vec!

placeholder
Čmeliaci môžu byť indikátorom zdravia ekosystému. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Vyššia teplota má na tento hmyz veľký vplyv.

Zaujímavosti
28. júl. 2025 o 04:00
Klimatická zmena dopadá aj na čmeliaky: Vedci zistili znepokojivú vec!

Vyššia teplota má na tento hmyz veľký vplyv.

Charakteristické bzučanie čmeliakov, ktoré bývalo bežnou súčasťou jarnej a letnej prírody, by mohlo byť čoraz zriedkavejšie, informovali švédski vedci na konferencii v Antverpách. Podľa ich zistení klimatické zmeny znižujú frekvenciu a výšku vibrácií čmelích krídel. To by mohlo mať vážne dôsledky na ich schopnosť komunikovať a ich úlohu opeľovačov.

Tím z univerzity v Uppsale skúmal kolónie čmeliakov zemných, jedného z najpočetnejších druhov čmeliakov v Európe a vo Veľkej Británii. Výskumníci použili akcelerometre na meranie frekvencie a zvukovej výšky bzučania, pričom sa zamerali na zvuky, ktoré čmeliaky vydávajú, keď nelietajú.

Z analýzy vyplýva, že čmeliaky boli ovplyvnené zvýšenou teplotou aj pôsobením ťažkých kovov. V dôsledku toho sa ich svaly pri bzučaní menej sťahovali, čo malo za následok menšie vibrácie krídel a nižšiu počuteľnú výšku tónu - bzučanie bolo tichšie.

„Ľudí už dlho zaujíma, ako fungujú letové svaly hmyzu, pretože tieto svaly poháňajú najúčinnejšie letové systémy v prírode. Mnohí však nevedia, že čmeliaky používajú tieto svaly aj na iné funkcie ako na let,“ povedal doktor Charlie Woodrow.

Ako vysvetlil, čmeliaky využívajú tieto dôležité vibrácie svalov, ktoré nie sú spojené s letom, na komunikáciu, obranu a na tzv. bzučanie pri opeľovaní. „Bzučivé opeľovanie je neuveriteľné správanie, pri ktorom sa čmeliak ovíja okolo prašníkov kvetov, v ktorých sa nachádza peľ, a až 400-krát za sekundu stiahne svoje lietajúce svaly, čím vytvorí vibrácie, ktoré uvoľnia peľ,“ povedal.

Mnohé záhradné rastliny sú závislé od takéhoto opeľovania, vrátane paradajok, čučoriedok a zemolezu. Vedci tvrdia, že ich zistenia by mohli pomôcť identifikovať druhy alebo oblasti, ktoré sú najviac ohrozené.

„Možno by bzučanie mohlo dokonca slúžiť ako indikátor stresu alebo zmien v prostredí. V súčasnosti napríklad vieme, že určité znečisťujúce látky môžu ovplyvniť bzučanie, ktoré čmeliaky vydávajú, takže by mohlo slúžiť aj ako indikátor zdravia ekosystému,“ domnieva sa doktor Woodrow.

Ak sú tieto vibrácie narušené, môže to podľa neho viesť k horšej komunikácii v kolónii, neefektívnej termoregulácii alebo nedostatku zdrojov pre potomstvo. „Ak je prostredie príliš teplé, čmeliaky sa môžu jednoducho rozhodnúť vynechať kvety, ktoré si vyžadujú opeľovanie bzučaním,“ vysvetľuje doktor Woodrow. Výskum bol prezentovaný na výročnej konferencii Spoločnosti pre experimentálnu biológiu v Antverpách.