19. sep. 2023 o 20:00
emd, Koktejl

Natalie sa po prehliadke u zubára zrútil svet: Šokujúca diagnóza!

placeholder
Mladej mamičke návšteva zubára obrátila život hore nohami.
Zdroj: Instagram/@tongueaouttocancer

Krutá diagnóza jej natrvalo zmenila život.

Zaujímavosti
19. sep. 2023 o 20:00
Natalie sa po prehliadke u zubára zrútil svet: Šokujúca diagnóza!

Krutá diagnóza jej natrvalo zmenila život.

Natalie Ross (33) sa pár mesiacov po pôrode objednala k zubárovi, aby využila možnosť bezplatnej prehliadky. Podľa denníka Metro si myslela, že prehliadka bude rutinná. Bola veľmi zmätená, keď jej zubár našiel biele stopy na spodnej strane jazyka a poslal ju do nemocnice.

"Povedal mi, že to pravdepodobne nič nie je. Bola som mladá, nefajčiarka a relatívne zdravá v ostatných aspektoch môjho života, ale pre istotu som to musela skontrolovať," začala Natalie.

Ostala šokovaná, keď jej neskôr povedali, že má na jazyku závažnú dyspláziu. Natalie o rakovine jazyka nikdy predtým nepočula. Predrakovinové bunky boli našťastie odstránené, ale o 18 mesiacov neskôr si všimla vred na tom istom mieste jazyka. Lekári mamu poslali na vyšetrenia vrátane CT, biopsie a magnetickej rezonancie. Čakanie na výsledky bolo pre ňu absolútne utrpenie.

"Život sa mi úplne vymkol spod kontroly. Bola som emocionálna troska. Jediné, na čo som myslela, bol môj malý chlapec, ktorý mal len tri roky, a môj manžel a to, že bez ohľadu na všetko to bude mať obrovský vplyv na ich životy," povedala Natalie, ktorá žije neďaleko Bristolu.

Po dvoch týždňoch čakania, v apríli tohto roku, Natalie diagnostikovali nádor na ľavej strane jazyka. Mala tiež dve zväčšené lymfatické uzliny, čo naznačovalo, že sa mohol rozšíriť. "Keď som dostala výsledky a vedela som s istotou, že ide o rakovinu, cítila som sa lepšie. Mala som fakty, plán liečby a časový harmonogram. Som plánovačka, milujem organizovanosť, takže som sa mohla pustiť do toho, čo mi ide najlepšie," prezradila o svojich pocitoch.

"Bolo toho toľko, čo som musela prijať, nič z toho mi nepripadalo skutočné, cítila som sa otupená a v šoku," dodala mladá mamička. Lekári Natalie odstránili približne tretinu jazyka a obnovili ho pomocou kožného a tepnového štepu z jej predlaktia. Preventívne jej tiež odstránili aj všetky lymfatické uzliny z ľavej strany krku.

"Operáciu a rekonvalescenciu nemôžem opísať inak ako absolútne brutálne. Moja operácia trvala približne osem hodín. Ďalšie dva dni som strávila na jednotke intenzívnej starostlivosti. Z tých prvých dní si toho veľa nepamätám, pretože som dostávala veľa liekov proti bolesti," zdôverila sa Natalie.

"Hoci to bol najťažší týždeň v mojom doterajšom živote, stále som sa cítila veľmi šťastná a vďačná v mnohých ohľadoch. Počas môjho pobytu v nemocnici mal náš syn 3. narodeniny a v nemocnici mi pripravili vlastnú izbu, aby ma syn mohol prísť navštíviť," dodala.

Lekári úspešne odstránili celý nádor a rakovina sa nerozšírila do lymfatických uzlín, čo znamená, že potrebovala len pravidelné kontroly, a nie chemoterapiu alebo rádioterapiu. "Stále chodím na fyzioterapiu, pretože mám poškodené nervy a svaly na ľavom ramene v dôsledku disekcie krku. Stále mám aj opuch okolo krku a moje jazvy sa stále hoja. Moja reč je stále občas mierne nezrozumiteľná. Myslím, že si to uvedomujem oveľa viac ako ostatní" prezradila Natalie.

Natalie sa musela nanovo naučiť jesť a hovoriť. "Učiť sa znova jesť bolo veľmi zvláštne. Môj jazyk nerobil to, čo som chcela. Približne štyri týždne som musela zostať na pyré a mäkkej strave a pomaly postupovať ďalej. Ako povedala moja mama: Jedenie a rozprávanie boli vždy tvoje dve najobľúbenejšie veci, takže som vedela, že sa ich znova naučíš!" spomenula na svoju rekonvalescenciu. Natalie teraz využíva svoje skúsenosti na zvyšovanie povedomia o príznakoch a symptómoch rakoviny ústnej dutiny, ktorá zvyčajne postihuje mužov nad 60 rokov.

"Rakovina jazyka sa často považuje za ochorenie fajčiarov, ktoré postihuje starších ľudí, ale v súčasnosti je na vzostupe aj u mladších ľudí, ktorí nefajčia. Zatiaľ nikto nevie prečo. Je nesmierne dôležité, aby ste pravidelne chodili k svojmu zubárovi a aby ste si pravidelne kontrolovali aj ústa. Ak si všimnete akékoľvek hrčky, hrbolčeky, biele alebo červené škvrny alebo vredy, ktoré trvajú dlhšie ako dva týždne, mali by ste sa najprv obrátiť na svojho zubára. Rakovina ústnej dutiny sa môže šíriť rýchlo a agresívne, takže čím skôr si necháte skontrolovať čokoľvek nezvyčajné, tým lepšie," vysvetlila Natalie.

Teraz sa Natalie teší na ďalšiu kapitolu života. "Teším sa, že sa život vráti do normálu. Teraz si budem oveľa viac vážiť jednoduché veci: starostlivosť o syna, rodinné dni a veľmi sa teším, že na budúci rok naplánujeme našu prvú rodinnú dovolenku v zahraničí. Dúfam, že budeme môcť ísť v čase môjho výročia rakoviny," dodala na záver.