Web CNN pripomína, že vedci v januári informovali, že oceány boli za posledné štyri roky rekordne teplé. Potom v polovici marca klimatológovia zaznamenali, že globálna teplota povrchu mora sa vyšplhala na nové maximum.
Tento trend znepokojuje odborníkov a obávajú sa, čo by nás mohlo čakať, najmä keď predikcie predpovedajú, že jav El Niño je na ceste a spolu s ním aj vplyvy ako extrémne horúčavy, nebezpečné tropické cyklóny a významná hrozba pre krehké koralové útesy, píše americká stanica CNN.
La Niña a El Niño sú prírodné javy v tropickom Tichom oceáne - La Niña sa vyznačuje chladnejšími ako priemernými teplotami oceánov, zatiaľ čo El Niño prináša vyššie teploty ako je priemer. Obe majú veľký vplyv na počasie na celom svete. A prechod na El Niño takmer s istotou prinesie vyššie globálne teploty. Klimatický vedec z Kalifornskej univerzity Daniel Swain povedal, že v tropickom Pacifiku už prebieha „dramatický prechod“ z La Niña do El Niño.
El Niño by po prvýkrát mohol zvýšiť teplotu Zeme o 1,5 stupňa Celzia. Vedci považujú toto otepľovanie za kľúčový bod zlomu, po prekročení ktorého by sa mohli dramaticky zvýšiť šance na extrémne záplavy, sucho, požiare a nedostatok potravín.
„Pravdepodobne budeme mať v roku 2024 najteplejší zaznamenaný rok na svete,“ povedal pre CNN Josef Ludescher, vedúci vedec z Postupimského inštitútu pre výskum klimatických vplyvov. Najhorúcejším zaznamenaným rokom je v súčasnosti rok 2016, ktorý nasledoval po veľmi silnom El Niño.
Bez ohľadu na presnú úroveň tohto javu, niektoré z jeho vplyvov – vrátane extrémnych teplôt – budú s veľkou pravdepodobnosťou bezprecedentné, povedal profesor Adam Scaife, vedúci dlhodobých predpovedí v britskom Met Office.