03. apr. 2024 o 20:20
TASR, Koktejl

Ostrá kritika zakladateľov KDH: Ktorého kandidáta nechcú podporiť vo voľbách?

placeholder
Bývalý politik Ján Čarnogurský.
Zdroj: TASR

KDH sa podľa nich stáva "prisluhovačom progresivistov".

Domáca politika
03. apr. 2024 o 20:20
Ostrá kritika zakladateľov KDH: Ktorého kandidáta nechcú podporiť vo voľbách?

KDH sa podľa nich stáva "prisluhovačom progresivistov".

Zakladatelia KDH vyzývajú nepodporiť voľbu Ivana Korčoka za prezidenta SR. Uviedli to v spoločnom vyhlásení. Súčasných predstaviteľov hnutia kritizujú za spoluprácu s "progresivistami" a tiež za to, že nepostavili vlastného kresťanského prezidentského kandidáta.

"Vyzývame všetkých kresťanov, ktorí odmietajú negáciu tradičných a životom overených kresťanských hodnôt, útoky na rodinu a slovenskú štátnosť, aby sa nedali pomýliť postojmi KDH a v žiadnom prípade nepodporili voľbu Ivana Korčoka za prezidenta Slovenskej republiky," uviedli zakladatelia hnutia.

Skonštatovali, že súčasné KDH zastupuje "iba akýchsi 'liberálnych kresťanov', ktorým spolupráca s neomarxistickou stranou Progresívne Slovensko z nejakých dôvodov vyhovuje."

KDH sa podľa nich stáva "prisluhovačom progresivistov" a svojím konaním im dláždi cestu k moci. "Neschopnosť postaviť vlastného kresťanského prezidentského kandidáta, ktorý by reprezentoval všetkých kresťanov, a podpora liberála Ivana Korčoka je do očí bijúcou ukážkou krízy, v ktorej sa KDH dlhodobo nachádza," doplnili. Spoločné vyhlásenie podpísali Ján Čarnogurský, Ján Klepáč, Viliam Oberhauser, Ivan Tirpák, Anton Andráš, Jozef Kuzma, Gabriel Smatana a Ján Kubiš.

Neúspešný prezidentský kandidát Ján Kubiš v súvislosti s výzvou zdôraznil, že nie je jedným zo zakladajúcich členov KDH. Od výzvy sa dištancuje a odmieta ju.

Opozičné KDH "jednoznačne" podporuje v druhom kole Korčoka. Podľa predsedu hnutia Milana Majerského je Korčok garantom a zárukou hodnôt, ktoré hnutie reprezentuje. KDH ho podporovalo už v prvom kole volieb.

Druhé kolo prezidentských volieb bude v sobotu (6. 4.). O prezidentský palác zabojujú Ivan Korčok a Peter Pellegrini. Voliči si vyberajú hlavu štátu na funkčné obdobie piatich rokov.