15. nov. 2023 o 04:30
TASR, mob, Koktejl

Náhly odchod Čechmánka († 52): Deň pred smrťou mu bolo zle, potom už nedvíhal telefón

placeholder
Vo veku 52 rokov zomrel bývalý český hokejový brankár Roman Čechmánek.
Zdroj: ANNA BOHÁČOVÁ / MFDNES + LN / Profimedia

Vo veku 52 rokov zomrel v nedeľu bývalý český hokejový brankár Roman Čechmánek.

Zahraničný šport
15. nov. 2023 o 04:30
Náhly odchod Čechmánka († 52): Deň pred smrťou mu bolo zle, potom už nedvíhal telefón

Vo veku 52 rokov zomrel v nedeľu bývalý český hokejový brankár Roman Čechmánek.

AKTUALIZÁCIA o 19:03 hod.

Bývalý český hokejový brankár Roman Čechmánek nespáchal samovraždu. Potvrdila to pitva, ktorá taktiež vylúčila cudzie zavinenie jeho úmrtia. Presnú príčinu smrti česká polícia neuviedla. "Výsledky pitvy poukázali na to, čo už kriminalisti predbežne konštatovali na mieste úmrtia. Bola vylúčená samovražda a na úmrtí 52-ročného muža sa nepodieľala žiadna ďalšia osoba," citoval portál idnes.cz hovorkyňu polície Moniku Kozumplíkovú.

Podľa informácii českého denníka Blesk polícia predbežne vylúčila cudzie zavinenie. Malo ísť o srdcovú príhodu, presné výsledky však budú známe až po pitve. V sobotu sa podľa portálu isport.cz cítil zle, neprišiel na zápas a nezdvíhal telefón.

Okrem olympijského zlata mal Čechmánek na konte tri tituly majstra sveta (1996, 1999, 2000). So Vsetínom získal v českej extralige päť majstrovských pohárov. Štyri sezóny potom odchytal v NHL v dresoch Philadelphie a Los Angeles. Po návrate zo zámoria chytal aj v Karlových Varoch, Hamburgu či Linköpingu. Aktívnu kariéru ukončil v roku 2009 v Třinci.

Čechmánek si naposledy obliekol český dres počas februárovej exhibície vo federálnom derby legiend medzi Českom a Slovenskom. Po Petrovi Klímovi sa stal druhým českým hráčom zo spomínaného výberu, ktorý zomrel v roku 2023. Klíma skonal 4. mája vo veku 58 rokov.

V uplynulých rokoch mal Čechmánek vážne finančné problémy, pre ktoré sa postavil aj pred súd. Od roku 2013 sa ocitol v insolvencii, tento rok uviedol, že je bez majetku a býva v prenajatom byte. V roku 2016 bol obvinený z podvodu. V júni mu Olomoucký vrchný súd potvrdil trojročný trest vo väzení s podmienečným odkladom na päť rokov za podvod. Odvolanie bývalého brankára súd ihneď po rozsudku zamietol.

Zdravotné problémy

Okrem právnych ťahaníc s bývalou manželkou Dagmar, trápila Čechmánka aj bolesť v ruke. „Chodil na obstreky, na injekcie. Ešte v sobotu hovoril, že mu je zle,“ povedal Blesku Miroslav Stavjaňa, v ktorého klube z Hradiště trénoval mládež. Prvotné správy o dobrovoľnom odchode zo sveta považuje za úplný nezmysel.

„Ešte deň predtým aj po celý týždeň sme riešili juniorský tím. V nedeľu mal ísť s deckami do Kopřivnice, ale nereagoval na správy, ani na sociálnej sieti. Našiel ho syn Roman,“ zakončil Stavjaňa.