Policajti slúžiaci na policajnej stanici v Trogire, Splitsko – Dalmatínske policajné riaditeľstvo, budú vykonávať pešie hliadky v mestách Trogir, Split, Podgora, Brela, Makarska a Tučepi. V prípade núdze budú občanom k dispozícii na slovenskom telefónnom čísle +421 908 723 526.
Slúžiť budú aj na policajnej stanici v Crikvenici, Prímorsko – Goranské policajné riaditeľstvo, budú vykonávať pešie hliadky v mestách Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Baška, Malinska, Moščenička Draga. Okrem toho budú spoločne s miestnou políciou aj na policajných lodiach na ostrovoch Krk, Cres, Rab a Lošinj. V prípade núdze budú verejnosti k dispozícii na čísle +421 908 723 525.
Už po minulé roky pomáhali pri strate dokladov, cenností alebo hotovosti. Riešili tiež krádeže, ale aj narúšanie verejného poriadku najmä opitými turistami. V tejto sezóne sa k bežným problémom pripojila aj ďalšia nepríjemná záležitosť.
Policajti na sociálnej sieti apelovali na slovenských občanov, aby si vyriešili domáce rodinné spory doma a neprenášali ich na dovolenku. Spory sa môžu aj pod vplyvom alkoholu vystupňovať. Verbálny či dokonca fyzický útok môže mať pre dovolenkára vážny následok. Chorvátska polícia a úrady ich totiž tvrdo trestajú.
Potvrdzujú to aj slová policajta Romana, ktorý cez letné mesiace pôsobí na Jadrane. "Riešime vo väčšom množstvo aj rodinné nezhody a partnerské nezhody. V zahraničí je to určite komplikovanejšie," priblížil v Teleráne. Upozornil, že Chorváti sú v tomto veľmi prísni.
"Je tu trochu iný aj ten správy poriadok. Fungujú tu priestupkové súdy, takže tá osoba môže byť zadržaná až do pojednávania takéhoto súdu," varoval. Ak aj neskončí človek za mrežami, môže na čas prísť o cestovné doklady. "Mnoho našich dovolenkárov miesto toho, aby bolo na pláži, strávi tento čas v cele policajného zaistenia."
Policajt potvrdil, že ťažkosti Slovákov pri dovolenke začínajú už na hranici. Často sa stretávajú s problémom pri preukazovaní sa občianskym preukazom bez fotky. Takýto doklad sa nedá použiť na cestovanie. "Bohužiaľ, takáto osoba nie je vpustená na územie cudzieho štátu a musí si vybaviť buď riadny občiansky preukaz s podobizňou tváre alebo cestovný pas." Treba na to myslieť už dopredu. Pred cestou si radšej skontrolujte aj platnosť všetkých dokladov.
Pokuty za parkovanie
Pozor si treba dávať aj na parkovanie. Zastaviť s autom môžete len na miestach na to určených a zabudnúť sa neoplatí ani na zaplatenie parkovného. Slováci majú v Chorvátsku najčastejšie problém pri platbe mobilom. Aby sa platba uskutočnila, je potrebné mať chorvátsku sim kartu. Bez uhradeného parkovného si dovolenkári ľahko môžu nájsť za stieračom pokutu. Čo robiť v takom prípade?
Roman im odporúča zaplatiť, čo najskôr. "Napríklad, pokiaľ sa zaplatí do dvoch dní, stačí zaplatiť tretinu. Pri 8 dňoch sú to dve tretiny. Takže najlepšie je zaplatiť tú pokutu čím skôr." Vykašlať sa na platenie určite neoplatí, priestupok vás môže ľahko dobehnúť.