19. máj. 2024 o 05:00
mob, TASR, Koktejl

Vážne slová českého lekára o stave premiéra Fica po ďalšej operácii: To nesvedčí o ničom dobrom

placeholder
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) prichádza na výjazdové rokovanie vlády do kultúrneho domu v Handlovej.
Zdroj: TASR

Český lekár má obavy.

Slovensko
19. máj. 2024 o 05:00
Vážne slová českého lekára o stave premiéra Fica po ďalšej operácii: To nesvedčí o ničom dobrom

Český lekár má obavy.

Na predsedu vlády Roberta Fica v stredu v Handlovej päťkrát vystrelil útočník, ktorého už obvinili z pokusu o úkladnú vraždu. Fica zasiahli štyri strely, ktoré spôsobili rozsiahle zranenia. Okamžite ho previezli vrtuľníkom do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, kde podstúpil päťhodinovú operáciu. Po náročnom zákroku sa zotavuje na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS).

Ešte v piatok chirurgický zákrok, pri ktorom bolo odstránené nekrotické tkanivo, ktoré zostalo po strelnej rane, doplnila riaditeľka banskobystrickej nemocnice Miriam Lapuníková.

Český denník Blesk oslovil českého lekára Pavla Poštulku, ktorý sa v medicíne pohybuje 30 rokov a stav slovenského premiéra označil za veľmi závažný. „V okamihu, keď sa začnú v mieste toho poranenia tvoriť nekrózy, znamená to, že nie je schopný hojenia, nie je schopný tkanivovej regenerácie,“ povedal. Tvorba nekróz podľa neho vedie hneď k dvom negatívnym účinkom.

Nekróza ďalej redukuje zdravé tkanivá, ktoré budú do budúcna chýbať a do toho sama produkuje nebezpečné toxíny. „Zahlcujú už takto zlyhávajúci organizmus a spôsobujú ďalšie prehĺbenie toho závažného stavu,“ uviedol Poštulka a dodal, že aj keď sa takéto tkanivo odstráni neznamená to, že sa proces zastaví.

„V okamihu, keď musíte deň po veľkom zásahu, päťhodinovom výkone vykonať nefrektómiu, hoci v jedinom výkone odstrániť nekrózu, tak to nesvedčí o ničom dobrom. Tvorba tých nekróz znamená, že tie tkanivá prešli naozaj rozsiahlou deštrukciou, s ktorou si nevedia poradiť,“ zakončil. Okrem toho je to neuveriteľná záťaž na pečeň a obličky, nehovoriac o tom, že premiér je ťažký kardiak, čo je trvalo na riediacej liečbe.