Demencia je pomerne rozšírené ochorenie, ktoré postihuje takmer milión ľudí. Podľa NHS (Britská národnej zdravotnej služby) ňou trpí každý 11. človek vo veku nad 65 rokov. Ide o progresívny syndróm spojený s pokračujúcim úpadkom mozgu. Podľa denníka Mirror môžu byť jeho výsledkom príznaky ako strata pamäti, ťažkosti s myslením a zmeny správania.
Jeden z odborníkov však varoval, že príznaky demencie sa môžu objaviť aj nepravdepodobným spôsobom - v očiach. Doktor Jørn Slot Jørgensen, vedúci oftalmológ na laserovej očnej klinike v Londýne v rozhovore pre portál Express vyzval ľudí, aby z tohto dôvodu chodili na pravidelné očné kontroly.
"Niektorí ľudia si myslia, že návšteva oftalmológa je potrebná len vtedy, ak máte očné ochorenie alebo potrebujete korekciu zraku. Je to mylná predstava, ktorá sa týka aj zdravotných situácií vo všeobecnosti. V skutočnosti môže byť oftalmológ prvým lekárom, ktorý diagnostikuje tento vážny problém, pretože prvotné príznaky sa môžu objaviť v oku," vysvetlil.
Doktor Jørgensen vymenoval nasledujúce príznaky, ktorým by ste určite mali venovať zvýšenú pozornosť:
- Zmeny vo videní - pacienti s demenciou môžu mať ťažkosti so zrakovým vnímaním vrátane problémov s odhadom vzdialeností alebo identifikáciou farieb a kontrastov.
- Ťažkosti s čítaním alebo písaním - demencia môže viesť k problémom s porozumením čítaného textu, súvislým písaním alebo chápaním symbolov a čísel.
- Zrakové halucinácie - u niektorých ľudí s demenciou sa môžu vyskytnúť zrakové halucinácie.
- Zhoršená vizuálna pamäť - spomínanie si na tváre, miesta alebo predmety môže byť pre osoby s demenciou náročné.
Hoci zmeny videnia môžu byť prvými varovnými príznakmi, istý čas môžu zostať nepovšimnuté. Doktor Jørgensen uviedol, že nástup týchto príznakov sa môže u jednotlivých osôb líšiť.
"V niektorých prípadoch môžu byť tieto príznaky nenápadné a nemusia byť okamžite rozpoznateľné. V iných prípadoch však môžu byť dostatočne nápadné na to, aby si vyžiadali ďalšie vyšetrenie. Ak spozorujete akékoľvek varovné príznaky, je nevyhnutné okamžite konať a obrátiť sa na svojho lekára," dodal Jørgensen.
- strata pamäti,
- ťažkosti so sústredením,
- ťažkosti s vykonávaním známych každodenných úloh, ako napríklad zmätok pri hľadaní drobných mincí pri nakupovaní,
- ťažkosti sledovať rozhovor alebo nájsť správne slovo,
- zmätok v určení času a miesta
- zmeny nálady.
Jedna štúdia z UCSF Weill Institute for Neurosciences zistila, že skenovanie sietnice môže odhaliť kľúčové zmeny v cievach, ktoré môžu byť včasným príznakom Alzheimerovej choroby.
"Najrozšírenejším genetickým rizikom Alzheimerovej choroby je variant génu APOE, známy ako APOE4. Ešte stále úplne nerozumieme, ako tento variant zvyšuje riziko degenerácie mozgu, vieme len, že ho zvyšuje a že toto riziko sa mení v závislosti od pohlavia, rasy a životného štýlu. Náš výskum poskytuje nový pohľad na to, ako APOE4 ovplyvňuje cievy, a môže poskytnúť cestu k včasnému odhaleniu neurodegeneratívneho ochorenia," uviedla vedúca autorka štúdie Fanny Elahi.