15. apr. 2024 o 19:13
TASR, Koktejl

Petr Fiala navštívil centrálu americkej CIA: Chválou nešetril!

placeholder
Český premiér Petr Fiala.
Zdroj: TASR

Predseda českej vlády svoju dvojdňovú pracovnú cestu v Spojených štátoch začal v sídle tajnej služby v Langley.

Zahraničná politika
15. apr. 2024 o 19:13
Petr Fiala navštívil centrálu americkej CIA: Chválou nešetril!

Predseda českej vlády svoju dvojdňovú pracovnú cestu v Spojených štátoch začal v sídle tajnej služby v Langley.

Pozvanie a následná debata v centrále americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) ukázala vysokú mieru dôvery zo strany Spojených štátov voči Česku, povedal v pondelok po návšteve v jej sídle český premiér Petr Fiala. Večer ho v Bielom dome prijme americký prezident Joe Biden, informuje spravodajkyňa TASR.

Predseda českej vlády svoju dvojdňovú pracovnú cestu v Spojených štátoch začal v sídle tajnej služby v Langley. Server iDNES.cz podotkol, že spolu s ním sa na schôdzke prvýkrát zúčastnili aj riaditelia všetkých troch českých spravodajských služieb – Bezpečnostnej informačnej služby, Úradu pre zahraničné styky a informácie a tiež Vojenského spravodajstva. Schôdzku, na ktorej sa česká delegácia stretla s riaditeľom CIA Williamom Burnsom a jeho kolegami, Fiala označil za „veľmi užitočnú“.

„Pozvanie do centrály CIA aj tá debata ukázali jednak vysokú mieru dôvery zo strany Spojených štátov, a jednak boli ocenením dlhodobej spolupráce v bezpečnostnej oblasti a medzi spravodajskými službami,“ povedal český premiér.

S americkým prezidentom, ktorý ho v Bielom dome privíta o niekoľko hodín, budú podľa Fialu hovoriť okrem česko-amerických vzťahov aj o medzinárodnej situácii vo svete. „Či už ide o pokračujúcu ruskú agresiu na Ukrajine alebo o napätie na Blízkom východe, ktoré bolo v poslednej dobe zhoršené útokom Hamasu na Izrael aj najnovším útoku Iránu voči Izraelu,“ spresnil.

Témou budú aj ekonomické vzťahy oboch krajín, ktoré sa podľa českého premiéra v poslednej dobe intenzívne rozvíjajú. Dodal, že je potrebné dať im nový impulz.