08. máj. 2023 o 16:05
TASR, Koktejl

Strach o nórského kráľa Haralda V.: Náhla hospitalizácia!

placeholder
Na archívnej snímke z 10. decembra 2022 nórsky kráľ Harald V.
Zdroj: TASR/AP

Harald V.vládne v Nórsku už 32 rokov a v posledných rokoch čelil viacerým zdravotným problémom.

Správy
08. máj. 2023 o 16:05
Strach o nórského kráľa Haralda V.: Náhla hospitalizácia!

Harald V.vládne v Nórsku už 32 rokov a v posledných rokoch čelil viacerým zdravotným problémom.

Nórskeho kráľa Haralda V. hospitalizovali na niekoľko dní s infekčným ochorením, oznámil v pondelok nórsky kráľovský palác. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP. "Kráľ je chorý a bol prijatý do nemocnice" oznámil kráľovský palác s tým, že 86-ročného Haralda hospitalizovali v nemocnici v Osle.

Harald vládne v Nórsku už 32 rokov a v posledných rokoch čelil viacerým zdravotným problémom. Kráľa hospitalizovali s infekčným ochorením aj vlani v auguste a v decembri. Hospitalizovaný bol aj s dýchacími problémami po prekonaní COVID-19.

V roku 2003 Harald podstúpil operáciu pre rakovinu močového mechúra a v roku 2005 mu operovali srdcovú chlopňu. V súčasnosti musí už pri chôdzi používať palicu. Tento bývalý olympijsky jachtár však odmietol abdikovať a vlani v júli sa tiež zúčastnil na Svetovom šampionáte v jachtingu, všíma si AFP.

Zatiaľ nie je jasné, či sa Harald zúčastní na nachádzajúcej návšteve talianskeho prezidenta Sergia Mattarellu v Nórsku, ktorá sa uskutoční tento štvrtok a piatok. "Okrem dnešného dňa neboli vykonané žiadne zmeny jeho programu, aspoň zatiaľ," uviedol hovorca kráľovského paláca pre AFP.

Harald sa mal v pondelok zúčastniť na spomienkových udalostiach venovaných výročiu konca druhej svetovej vojny. Udalostí sa namiesto neho zúčastní jeho syn, korunný princ Haakon. Ten spolu s manželkou reprezentoval Nórsko aj na sobotňajšej korunovácii britského kráľa Karola III. v Londýne.