Interakcia dieťaťa so psom, obzvlášť pri hre vonku, má pozitívny účinok na jeho psychosociálny vývoj. Vedci z Arizony zistili, že počas hry so psom sa v mozgu dieťaťa vylúči veľké množstvo oxytocínu, hormónu lásky. Ten má pritom pozitívny vplyv na psychiku dieťaťa, pretože u neho znižuje stres a úzkosť a pomáha vyjadrovať emócie.
„Ako je nám známe, táto štúdia poskytuje prvý dôkaz o vplyve sociálnych interakcií so psami na koncentráciu oxytocínu u detí,“ uviedol k výsledkom štúdie antropológ Gitanjali E. Gnanadesikan z Arizonskej univerzity v Tucsone. Zo štúdie tiež vyplýva, že interakcie so psami mali pozitívny účinok na zvýšenie oxytocínu u detí ako v prípade, že pes bol dieťaťu neznámy, tak aj v prípade, že mu bol dobre známy.
Pokiaľ ide o psy, u nich došlo k zvýšeniu oxytocínu v slinách, keď sa hrali s dieťaťom, ktoré poznali. U psov, pre ktoré bolo dieťa cudzím človekom, k zvýšeniu oxytocínu nedošlo. Autori pre svoju štúdiu použili 35 psov zmiešaných plemien a 19 psov čistých plemien. Deti mali 8 až 10 rokov.