19. jún. 2024 o 06:33
Famous.cz, Koktejl

Tureckí špecialisti na transplantáciu vlasov varujú mužov: Je toto jedna z príčin plešatenia?!

placeholder
Prevenciou plešatenia je predovšetkým dobrá životospráva (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Na toto pozor.

Zaujímavosti
19. jún. 2024 o 06:33
Tureckí špecialisti na transplantáciu vlasov varujú mužov: Je toto jedna z príčin plešatenia?!

Na toto pozor.

Turecko sa stalo rajom lacných plastických operácií. Ročne tam mieria zástupy ľudí zo Západu, ktorí sa tu nechajú vylepšovať. Medzi klientmi nechýbajú muži, ktorí si nechajú odsávať tuk, operovať očné viečka či transplantovať vlasové cibuľky na holé miesta na hlave.

Podľa tureckých expertov je ale prevenciou plešatenia predovšetkým dobrá životospráva. A mužom na Západe odkazujú, aby nepili energetické nápoje, ktoré poškodzujú zdravie a okrem iného spôsobujú práve alopéciu.

„Hoci tieto energetické nápoje môžu byť v umiernenej miere vhodné, ich nadbytok môže spôsobiť väčšie riziko priameho vypadávania vlasov alebo ovplyvniť celkové zdravie. Nadmerný príjem energetických nápojov vedie k nadmernému príjmu niektorých prvkov, ako je selén. Selén a vitamín A sú toxické pre vlasy, keď sa užívajú vo vysokých dávkach, a môžu byť tiež spúšťačom alopécie, ochorení, pri ktorom imunitný systém chybne zasiahne vlasové bunky, čo znamená, že vypadávajú vo forme celých chumáčov,“ tvrdí doktor Abdulaziz Balwi z kliniky Elithair v Istanbule.

Niektoré energetické nápoje môžu obsahovať 113 percent odporúčaného príjmu vitamínu A a sto percent selénu. Navyše známe značky môžu mať až 150 mg kofeínu, takmer dvojnásobok čiernej kávy. Zatiaľ čo mierna hladina kofeínu môže podporiť rast vlasov, doktor Balwi varuje, že príliš veľa môže viesť k zvýšenému stresu a hormonálnej nerovnováhe, ktorá môže poškodiť vlasové folikuly.

„Energetické nápoje môžu priamo prispieť k vypadávaniu vlasov a môžu tiež zhoršiť ďalšie zdravotné problémy, ktoré spôsobujú, že muži plešatejú. Prijateľná spotreba je v priemere päť až sedem energetických nápojov za týždeň. Nad toto množstvo hrozí vážna ujma na zdraví,“ myslí si doktor Balwi.