27. nov. 2022 o 06:00
žani, TASR, Koktejl

Má toho dosť, lekárka naložila na slovenské zdravotníctvo: Sila, koľko jej ponúkli v zahraničí!

placeholder
Lekárka sa nemohla len ticho prizerať. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Slováci s napätím sledovali, ako dopadnú rokovania medzi vládou a lekárskymi odborármi.

Domáce správy
27. nov. 2022 o 06:00
Má toho dosť, lekárka naložila na slovenské zdravotníctvo: Sila, koľko jej ponúkli v zahraničí!

Slováci s napätím sledovali, ako dopadnú rokovania medzi vládou a lekárskymi odborármi.

V sobotu večer napokon došlo k dohode. Vo facebookovej skupine Nekŕmne nás odpadom sa objavil anonymný príspevok od doktorky, ktorý hovorí za všetko. Pred dvomi mesiacmi dostala lukratívnu pracovnú ponuku zo zahraničia s platom 11-tisíc eur mesačne. Do práce by pritom mohla dochádzať z domu.

"Iná krajina mi ponúkla ,,stabilizačný,, príspevok, ktorý ma bude mesačne stabilizovávať na pracovisku. Takéto ponuky dostávajú slovenskí lekári denne. Je to naša dobrá vôľa (alebo možno až mentálna zaostalosť a naivita), ktorá nás núti nebrať tieto ponuky," napísala svoj pohľad na vec.

Slovákom vysvetlila, že odborári nebojujú len za vyššie platy. "Chceme, aby na nedonosené deti nefučal studený vzduch zo zle tesniacich okien, aby sa matky onkologických detí nemuseli tlačiť v izbách pripomínajúcich dobytčáky, aby na nehybných pacientov v lete nepražilo horúce slnko cez nezatienene okna, aby každý pacient dostal ošetrenie od lekára, ktorý nemá za sebou 36-hodinovú službu (z ktorej má často zaplatených max 12 hodín)," vymenovávala a tým neskončila.

Nemôžu sa už pozerať na to, ako im zo systému miznú peniaze na nezmyselné externé firmy, na neefektívne liečených pacientov kvôli chýbajúcim smerniciam. "Na nezmyselné pozície ľudí v zdravotníctve, lebo všade musí sedieť dobre zastabilizovaný ,,náš človek,, čo celý deň hrá piškvorky, kým mladí makajú 250 hodín mesačne. Chceme moderné prístroje, lieky a postupy pre našich pacientov. Chceme tak veľa?" pýtala sa čitateľov svojho príspevku. "Chceme odbornosť v riadení zdravotníctva a nie populisticky blivajz, čo sa tu predvádza," doplnila v závere.

Nemocnice odložili operácie

Vyše 2100 lekárov siahlo začiatkom októbra po výpovediach pre nespokojnosť so situáciou v zdravotníctve. Neskôr tiež viacerí podali výpovede z decembrových služieb. Lekárski odborári trvali na splnení ôsmich požiadaviek, problém pri dosiahnutí dohody bol najmä v otázke platov. Pokiaľ by k dohode nedošlo, hrozilo, že lekárom 30. novembra vyprší výpovedná lehota.

V reakcii na to viaceré nemocnice prestali objednávať pacientov na plánované operácie od 1. decembra. Pacientov na ne okrem iných neobjednáva Univerzitná nemocnica Bratislava, Nemocnica Poprad či Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana Prešov. Hrozilo tiež vyhlásenie núdzového stavu.