02. apr. 2024 o 20:00
emd, Koktejl

Nenápadné príznaky smrteľného ochorenia: V týchto prípadoch spozornite!

placeholder
Ide o mimoriadne nebezpečné ochorenie. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Všímajte si príznaky, ktoré môžu naznačovať, že niečo nie je v poriadku.

Zaujímavosti
02. apr. 2024 o 20:00
Nenápadné príznaky smrteľného ochorenia: V týchto prípadoch spozornite!

Všímajte si príznaky, ktoré môžu naznačovať, že niečo nie je v poriadku.

Rakovina obličiek sa začína v obličkách, čo sú dva malé orgány po oboch stranách chrbtice, pod rebrami. Odstraňujú odpad a prebytočnú tekutinu z krvi a menia ju na moč. Rakovina obličiek často nemá žiadne zjavné príznaky, a keď sa prejavia, často sa zamieňajú za niečo iné, informuje denník Mirror.

Je však dôležité nechať si všetky podozrivé príznaky skontrolovať u lekára, pretože ak sú spôsobené rakovinou, jej včasné zistenie znamená, že pacienta sa dá ľahšie liečiť.

Rakovina obličiek okrem iného častejšie postihuje ľudí, ktorí fajčia, sú obézni a majú vysoký krvný tlak. A je tu ešte jeden málo známy príznak, ktorý sa často objavuje v noci a ktorý by ste nemali ignorovať.

Podľa britskej Národnej zdravotnej služby (NHS) je silné potenie, a to aj počas noci, príznakom rakoviny obličiek. Je však dôležité si uvedomiť, že tento príznak, ako aj ďalšie príznaky súvisiace s rakovinou obličiek, môžu byť spôsobené mnohými inými ochoreniami. Organizácia Cancer Research dodáva, že vysoká teplota a potenie môžu byť spôsobené infekciou a váš lekár by mohol chcieť najprv vylúčiť túto skutočnosť.

Medzi ďalšie príznaky rakoviny obličiek patria:

  • krv v moči,
  • hrča alebo opuch na chrbte, pod rebrami alebo na krku,
  • nemiznúca bolesť medzi rebrami a pásom,
  • strata chuti do jedla alebo chudnutie bez toho, aby ste sa o to snažili,
  • pocit únavy alebo nedostatku energie,
  • dlhodobo vysoká teplota.

Ak teda máte niektorý z týchto príznakov, je dobré obrátiť sa na svojho všeobecného lekára, pretože ak je príčinou rakovina, je lepšie ju zachytiť včas. Tieto príznaky sú tiež veľmi podobné infekcii obličiek, ktorá môže byť tiež vážna, ak sa nelieči. Ak vám moč zapácha, je zakalený alebo je v ňom krv, močenie je bolestivé, cítite bolesť v chrbte, ktorá nemizne, alebo ak máte hrčku či opuch v chrbte, pod rebrami alebo na krku, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.