A pred osemdesiatimi rokmi režisér Vladimír Slavinský o tom natočil film. Hlavný hrdina sa postupne uchádza o babičku, matku a vnučku, aby s najmladšou z rodiny skončil. Ale podľa fínskych vedcov je vlastne opak pravdou. Muži starnú rýchlejšie ako ženy. A už okolo päťdesiatich rokov je muž biologicky o štyri roky starší (opotrebovanejší) ako rovnako stará žena.
Rozdiel zostáva rovnaký, aj keď sa do analýzy započítajú rizikové faktory ako fajčenie, obezita a užívanie alkoholu. Vedci z Fínska porovnali chronologický vek (podľa kalendára) tisícov dobrovoľníkov s ich biologickým vekom (podľa opotrebovania ich DNA v bunkách).
Vo výskume autori z Univerzity v Jyväskylä použili štyri rôzne epigenetické znaky vypovedajúce o starnutí DNA v snahe získať čo najpresnejšiu predpoveď biologického veku. Výsledky analýzy naznačujú, že muži boli v porovnaní so ženami biologicky starší vo všetkých vekových skupinách pri použití všetkých epigenetických znakov. A čím boli muži a ženy starší, tým rýchlejšie muži biologicky starli.
U mladých ľudí bol rozdiel v biologickom veku medzi mužmi a ženami rádovo 1,2 roka. U päťdesiatnikov to bolo už 4,3 roka.
„Zistili sme, že muži sú biologicky starší ako ženy rovnakého chronologického veku a rozdiel je u starších účastníkov oveľa väčší. Pozorovali sme rozdiel v tempe starnutia medzi pohlaviami, ktorý nebol vysvetlený faktormi súvisiacimi so životným štýlom. V našej štúdii sme tiež použili pomerne vzácny študijný design a porovnávali sme tempo starnutia medzi dvojčatami opačného pohlavia. Podobný rozdiel bol pozorovaný aj medzi dvojčatami. Mužský súrodenec bol asi o rok biologicky starší ako jeho ženské dvojča. Tieto páry vyrástli v rovnakom prostredí a zdieľajú polovicu svojich génov. Rozdiel môže byť vysvetlený napríklad pohlavnými rozdielmi v genetických faktoroch a priaznivými účinkami ženského pohlavného hormónu estrogénu na zdravie,“ myslí si jedna z autoriek štúdie doktorka Anna Kankaanpääová.