Klimatická zmena takmer strojnásobila počet úmrtí spojených s teplom vo veľkých európskych mestách počas vlny extrémnych horúčav medzi 23. júnom a 2. júlom. Vyplýva to z najnovšej štúdie výskumníkov zo Spojeného kráľovstva, Dánska, Holandska a Švajčiarska na základe údajov z 12 veľkých európskych miest. Informuje o tom TASR podľa správ agentúr DPA a Reuters.
Vedci odhadujú, že počas desiatich dní zomrelo približne 2 300 ľudí na príčiny súvisiace s teplom. Takmer dve tretiny obetí (1500) označili výskumníci za dôsledok klimatickej zmeny.
Teploty v mnohých európskych mestách dosahovali v danom období často viac ako 40 stupňov Celzia. Vplyvom globálneho otepľovania, ktoré podľa štúdie každý deň pridávalo jeden až štyri stupne Celzia ku maximálnej teplote, bol počet úmrtí podľa vedcov vyšší až o 800 ľudí.
Výskumníci pripomínajú, že podobné vlny horúčav robia problémy najmä ľuďom s rôznymi ochoreniami alebo v dôchodkovom veku. Podľa odhadov skupiny vedcov až 88 percent predpokladaných obetí patrilo do vekovej skupiny nad 65 rokov.