V piatok sa začalo stretnutie iránskych diplomatov s náprotivkami z Nemecka, Británie a Francúzska (skupina E3) s cieľom obnoviť rokovania o jadrovej dohode Teheránu. Dochádza k tomu napriek varovaniam európskych krajín o opätovnom uvalení sankcií na Irán. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Schôdzka sa koná v tureckom Istanbule a ide o prvé kolo rokovaní od polovice júna, kedy Izrael zaútočil na Irán a spustil 12-dňový konflikt zacielený najmä na vojenské a jadrové objekty Iránu. Spor narušil rokovania medzi Teheránom a Washingtonom, ktoré sa začali už v apríli.
Odvtedy skupina E3 pohrozila aktivovaním mechanizmu stanoveného v jadrovej dohode z roku 2015, ktorý umožňuje opätovné zavedenie všetkých medzinárodných sankcií voči Iránu. Platnosť dohody uplynie v októbri tohto roka. Krajiny zároveň obvinili Irán z porušovania svojich jadrových záväzkov.
Európsky zdroj pre AFP uviedol, že štáty sa pripravujú na spustenie mechanizmu „v prípade, že nedôjde k dohode“ a vyzvali Irán, aby podnikol „jasné kroky“ v súvislosti s obohacovaním uránu a obnovením spolupráce s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE).
Pred piatkovými rokovaniami hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí v rozhovore pre štátnu tlačovú agentúru IRNA uviedol, že stretnutie bude „skúškou realizmu pre Európanov a cennou príležitosťou na upravenie ich názorov na iránsku jadrovú otázku“.
Americký prezident Donald Trump od prvej medzinárodnej dohody medzi svetovými mocnosťami a Iránom odstúpil v roku 2018. Teherán následne prestal dodržiavať dohodu a napredoval v jadrovom vývoji. Izrael i viaceré západné krajiny obviňujú Irán, že sa usiluje získať jadrové zbrane. Teherán však tieto tvrdenia popiera.