21. nov. 2023 o 05:30
krsk, TASR, Koktejl

Na Slovensko sa valí mrazivé počasie: Vypukne to o pár hodín!

placeholder
Zima udrela v plnej sile (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Zimné počasie so sebou prinieslo dažďové prehánky aj sneh.

Zaujímavosti
21. nov. 2023 o 05:30
Na Slovensko sa valí mrazivé počasie: Vypukne to o pár hodín!

Zimné počasie so sebou prinieslo dažďové prehánky aj sneh.

Studený víkend, kedy sa z prvého snehu tešilo množstvo Slovákov, v pondelok vystriedali nečakane vyššie teploty. Oteplenie však podľa webu iMeteo.sk nebude trvať dlho. Zima sa vráti v polovici týždňa a bude ešte výraznejšia.

Počas pondelka sa maximálne teploty na západe šplhali na 7 až 14 °C. To je podľa expertov o 7 °C viac ako je bežné v tomto ročnom období. Dramatická zmena nastane už v stredu, kedy teploty nevystúpia nad 5 °C a na severe bude prítomný celodenný mráz. Ochladenie v dôsledku prúdenia studeného vzduchu nad naše územie bude sprevádzať aj sneženie, ktoré možno očakávať najmä na severe Slovenska.

El Niňo výrazne zmenil počasie

Klimatický jav El Niňo, ktorý je vo všeobecnosti spájaný so zvyšujúcimi sa teplotami, by mal trvať minimálne do apríla 2024, uviedla Svetová meteorologická organizácia (WMO). WMO tvrdí, že súčasný jav El Niňo, ktorý sa rýchlo rozvinul počas júla a augusta, pravdepodobne vyvrcholí medzi novembrom a januárom.

"Existuje 90 percentná pravdepodobnosť, že (El Niňo) bude pretrvávať počas nadchádzajúcej zimy na severnej pologuli, resp. leta na južnej pologuli," uviedla.

Tento klimatický jav sa zvyčajne vyskytuje každých dva až sedem rokov a zvyšuje teploty vo svete rok po tom, ako sa rozvinie. Napriek očakávaniam, že sa väčšina vplyvu javu El Niňo prejaví až v roku 2024, WMO zdôraznila jeho výskyt v kontexte rýchlych klimatických zmien.

Najteplejší rok v histórii meteorologických meraní bol zaznamenaný v roku 2016 – rok po rozvinutí mimoriadne silného El Niňa. Svet však v súčasnosti smeruje k prekonaniu tohto rekordu, konštatuje WMO. "V dôsledku rekordne vysokých teplôt od júna na pevnine a mori je rok 2023 na dobrej ceste stať sa najteplejším rokom v histórii," povedal šéf Svetovej meteorologickej organizácie Petteri Taalas. Zároveň upozornil, že "budúci rok môže byť ešte teplejší".

Podľa jeho slov je to "jednoznačne spôsobené vplyvom zvyšujúcich sa koncentrácií skleníkových plynov z ľudskej činnosti". "Extrémne javy ako sú vlny horúčav, suchá, požiare, silné dažde a záplavy sa v niektorých regiónoch zintenzívnia," varoval Taalas. El Niňo sa naposledy objavil medzi rokmi 2018 a 2019 a nasledoval ho výnimočne dlhý klimatický jav La Niňa spájaný s ochladením podnebia, ktorý skončil začiatkom tohto roka, pripomína AFP.