14. júl. 2025 o 12:00
mob, Koktejl

Chorvátske úrady bijú na poplach: Jadranské more čelí vážnej ekologickej hrozbe!

placeholder
Chorvátsky ostrov Vis. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

O pomoc žiadajú aj verejnosť.

Zahraničné správy
14. júl. 2025 o 12:00
Chorvátske úrady bijú na poplach: Jadranské more čelí vážnej ekologickej hrozbe!

O pomoc žiadajú aj verejnosť.

Podľa najnovších zistení Inštitútu pre oceánografiu a rybárstvo v Splite sa v chorvátskych vodách masívne šíri invázna hnedá riasa Stypopodium schimperii, pôvodom z Indického oceánu. Vedci varujú, že situácia je katastrofálna a ekosystém v okolí ostrova Vis je vážne narušený, varuje Danas.

„Dno medzi 3 až 25 metrami hĺbky pri Komiži, a dokonca aj mimo komižského zálivu, je doslova monokultúrou tejto riasy. Takmer úplne vytlačila pôvodné druhy rias a bezstavovcov,“ uvádza Inštitút. Riasu aktuálne evidujú okolo celého ostrova Vis, s najhustejším výskytom pri Komiži. Invázia sa ale rozšírila aj na ostrovy Biševo a Brusnik, kde už výrazne pokrýva morské dno.

Riasa bola pri chorvátskom pobreží prvýkrát zaznamenaná v roku 2020, no jej šírenie bolo vtedy obmedzené. Len tri roky neskôr vedci konštatujú, že z niekoľkých kusov vznikli kompaktné porasty, ktoré ohrozujú pôvodnú biodiverzitu Jadranu. Stypopodium schimperii sa do Stredozemného mora pravdepodobne dostala cez Suezský prieplav. Prvý výskyt bol zaznamenaný pri izraelskom pobreží v roku 1973, neskôr sa rozšírila na východné pobrežie Stredozemia, do Egejského aj Jónskeho mora.

Odborníci predpokladajú, že sa morskými prúdmi rozšíri aj medzi Šoltu a Kornaty. Vyzývajú preto verejnosť, aby v prípade výskytu riasy urobili fotografiu a nahlásili ju Inštitútu. Invázna riasa je na pohľad podobná pôvodnej druhu Padina pavonica, avšak odlíšiť sa dá jasne – Padina má vždy biele okraje, zatiaľ čo Stypopodium schimperii nemá na povrchu žiadne biele časti a v tieni môže mať až modrastý nádych. Navyše je omnoho väčšia – dorastá až do 40 cm, zatiaľ čo pôvodná riasa len do 20 cm.

Odborníci bijú na poplach a vyzývajú na rýchlu reakciu s cieľom obmedziť ekologické škody a zachovať biologickú rovnováhu v Jadrane.