21. feb. 2023 o 04:00
TASR, Koktejl

Nepremeškajte raritné úkazy na oblohe: Príde to už o pár dní!

placeholder
Slovenský zväz astronómov upozorňuje na zaujímavé úkazy na oblohe. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Zapíšte si tento dátum.

Veda
21. feb. 2023 o 04:00
Nepremeškajte raritné úkazy na oblohe: Príde to už o pár dní!

Zapíšte si tento dátum.

Slovenský zväz astronómov upozornil ľudí na zaujímavé úkazy na oblohe, ktoré nastanú v najbližších dňoch. TASR o tom informoval Pavol Rapavý zo sekretariátu zväzu astronómov. "Večernú, pekne sfarbenú súmrakovú oblohu po západe Slnka skrášľujú dve najjasnejšie planéty Slnečnej sústavy. Nižšie k obzoru je jasná Venuša a vyššie, o niečo slabší, no aj tak výrazný Jupiter. Venuša sa pomaly uhlovo vzďaľuje od Slnka a postupne sa približuje k Jupiteru," priblížil Rapavý. V stredu (22. 2.) sa k nim pridruží aj kosáčik Mesiaca, ktorý bude len dva dni po nove.

Najbližšie k sebe však ľudia uvidia Venušu a Jupiter 1. a 2. marca. "Konjunkcia týchto planét nastáva 2. marca ráno, no to sú ešte pod obzorom. Blízko pri sebe však budú tieto objekty len zdanlivo, v skutočnosti bude Venuša od nás vzdialená 204 miliónov kilometrov a Jupiter 864 miliónov kilometrov," povedal Rapavý. Ako poznamenal, pri Jupiteri bude možné vidieť v takmer jednej priamke, jeho štyri najjasnejšie mesiace.

Rapavý dodal, že takéto priblíženie dvoch najjasnejších planét nás najbližšie čaká, aj keď v o niečo väčšej vzdialenosti, až v polovici augusta 2025 na rannej oblohe.