28. feb. 2023 o 12:47
TASR, Koktejl

Neuveríte, aký trik využil podvodník na východe: Muža pripravil o úspory

placeholder
Podvodník sa vydával za riaditeľa banky, muža pripravil o úspory. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Prišiel o značné úspory.

Krimi
28. feb. 2023 o 12:47
Neuveríte, aký trik využil podvodník na východe: Muža pripravil o úspory

Prišiel o značné úspory.

Prípad, keď klienta jednej z bánk podvodník vydávajúci sa za riaditeľa banky pripravil takmer o 18 800 eur, vyšetruje polícia v Košiciach. Poškodeného neznámy muž telefonicky kontaktoval pod zámienkou ochrany peňazí na bankovom účte. O prípade informovala v utorok košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.

Podvodník mužovi volal vo štvrtok (23. 2.) najprv s tým, aby zo svojho bankového účtu previedol sumu 4750 eur na účet vedený v inej banke. "Muž sa pravdepodobne preľakol, že o svoje peniaze môže naozaj prísť, a to, že mu volá sám osobne riaditeľ banky, sa mu asi zdalo dostatočne dôveryhodné, a tak sa ešte v ten istý deň vybral prevod uskutočniť. Našťastie, vďaka triezvemu uvažovaniu pracovníka banky, ktorý muža upozornil, že môže ísť o podvod, k prevodu peňazí nakoniec nedošlo," uviedla Ivanová.

Falošný riaditeľ banky následne počas ďalších takmer štyroch hodín niekoľkokrát telefonicky kontaktoval majiteľa účtu a snažil sa ho presvedčiť o ochrane peňazí na účte. Napokon od neho vylákal osobné prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva a následne bez jeho vedomia a súhlasu cez internetbanking neoprávnene vykonal 13 transakcií v celkovej sume viac ako 13 700 eur v prospech nezistených účtov alebo obchodníkov.

Ďalší deň ráno poškodeného opäť telefonicky kontaktoval a žiadal od neho, aby na vopred určený účet vložil finančnú hotovosť vo výške 5000 eur. "Nanešťastie, majiteľ účtu splnil aj túto jeho požiadavku a celkovo tak prišiel o finančnú hotovosť vo výške takmer 18.800 eur. 'Riaditeľ banky' sa potom odmlčal a peniaze boli z účtu taktiež preč," uviedla Ivanová.

Polícia začala trestné stíhanie pre trestný zločin podvodu v časti získaného prístupu do elektronického bankovníctva v súbehu s prečinom neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku.