07. okt. 2023 o 19:00
NK, Koktejl

Známy obchodný reťazec pritvrdil: Pozrite, ako predávajú toaleťák! Zákazníkom bolo trápne

placeholder
Zprísnenie opatrení sa týka aj mäsa, sladkostí či kávy. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Museli zakročiť!

Zahraničie
07. okt. 2023 o 19:00
Známy obchodný reťazec pritvrdil: Pozrite, ako predávajú toaleťák! Zákazníkom bolo trápne

Museli zakročiť!

Bezpečnostné štítky lepia aj na toaletný papier. V Spojenom kráľovstve prudko vzrástol počet krádeží v obchodoch, keďže ľudia majú počas krízy životných nákladov problém zaplatiť za základné potreby a ceny potravín dosiahli v posledných mesiacoch rekordné hodnoty.

Národný štatistický úrad (ONS) oznámil, že v Anglicku a Walese sa za posledný rok zvýšil počet krádeží v obchodoch o 24 %. Na sociálnych sieťach sa objavili fotografie zo supermarketov, ktoré ukazujú celý rad bezpečnostných opatrení, pričom jedným z najčastejších sú bezpečnostné značky alebo nálepky na tovaroch. Známy obchodný reťazec lepí bezpečnostné štítky aj na toaletný papier, informoval Mirror.

"Uvedomili sme si, že sú na ňom visačky, až keď sme vyšli z obchodu a spustil sa alarm, čo bolo dosť trápne. Pozreli sme sa, čo sme si kúpili, či sme za niečo nezaplatili alebo či tam nezostala visačka, a potom sme si uvedomili, že to musí byť toaletný papier. Jediné, čo nás napadlo, bolo, že ak dávajú visačky na toaletný papier, musí to byť fakt zlé," povedal jeden zo zákazníkov, ktorý informoval denník Mail.

Je síce bežné, keď sa označujú drahšie položky vrátane alkoholu, nie však základné tovary, a už vôbec nie na celoštátnej úrovni. Okrem toaletného papiera sa toto opatrenie dotklo aj iných produktov. V roku 2022 sa začali bezpečnostné nálepky lepiť napríklad na maslo.

Med

Začiatkom tohto roka sa v jednom z obchodov populárneho reťazca v severozápadnom Londýne zistilo, že na poháre s medom boli pripevnené zariadenia proti krádeži. Boli nimi vybavené najmenej štyri druhy medových výrobkov v cene do 4 GBP.

Káva

Supermarkety začali označovať aj značkové druhy instantnej kávy. Zdá sa, že najčastejšie opatrené sú Kenco, Nescafe či kávové kapsuly Tassimo. Niektoré obchody začali dokonca vystavovať len prázdne obaly, aby odradili zlodejov. Zvyčajne je na balení nálepka, ktorá zákazníka informuje, že ide o "atrapu" a že ak chce získať skutočnú vec, musí o to požiadať zamestnanca.

Mäso a syr
Niektoré obchody začali označovať aj mäsové výrobky. (ilustračné foto)
Niektoré obchody začali označovať aj mäsové výrobky. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Na drahšie kusy mäsa, napríklad steaky, sa bežne umiestňujú bezpečnostné štítky. V súčasnosti sa však zdá, že ich má celý rad mäsových výrobkov. Podľa správy denníka Metro boli bezpečnostné štítky v niektorých reťazcoch umiestnené aj na balené pečené kurča alebo na kuracie kúsky. Slanina a klobásy boli v jednom z obchodov vložené do zapečatených plastových nádob, ktoré sa zdali byť vybavené GPS sledovačmi. V inom obchode boli tieto mäsové výrobky umiestnené do chladničky s visiacim zámkom. Ďalším výrobkom, ktorý si v niektorých reťazcoch vyžiadal bezpečnostné značky, je syr.

Čistiace prostriedky na bielizeň a tablety do umývačky

V jednom z obchodov v Manchestri boli pracie prostriedky vrátane Persil, Ariel a Fairy umiestnené do zapečatených plastových obalov, ktoré museli odomknúť zamestnanci pri pokladni, uviedol denník Sun. Každý z týchto výrobkov stál od 3,50 do 7,50 GBP. Spoločnosť Coop v súvislosti s týmito opatreniami uviedla, že nejde o celoštátnu politiku, ale o rozhodnutie jednotlivých predajní, ak sa "v predajni vyskytne konkrétny problém".

Sladkosti a čokoláda

Jeden zo supermarketov označil bezpečnostnými visačkami sladkosti v hodnote len 0,85 GBP, pretože jeho londýnska pobočka zaznamenala viac krádeží. Spoločnosť uviedla, že bezpečnostné visačky na balení sladkostí v jej pobočke neboli celoštátnou politikou, ale "niečím, čo sa použilo v jednej predajni v reakcii na miestny problém".