27. dec. 2023 o 04:00
Famous.cz, Koktejl

Nepravidelný spánkový režim môžete raz ľutovať: Zvyšuje riziko vážneho ochorenia o polovicu!

placeholder
Nepravidelný spánok má negatívny vplyv na organizmus. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Dôležitá nie je len dĺžka spánku, ale aj pravidelnosť.

Zdravie
27. dec. 2023 o 04:00
Nepravidelný spánkový režim môžete raz ľutovať: Zvyšuje riziko vážneho ochorenia o polovicu!

Dôležitá nie je len dĺžka spánku, ale aj pravidelnosť.

Práca na tri smeny vyžaduje veľmi nepravidelný spánok. A preukázateľne zvyšuje riziko niektorých typov rakoviny. Podľa austrálskych vedcov však všetci tí, ktorí majú veľmi nepravidelný spánok, oveľa častejšie trpia demenciou. Nepravidelný spánkový režim zvyšuje riziko o päťdesiattri percent.

„Zdravotné odporúčania týkajúce sa spánku sa často zameriavajú na dodržiavanie odporúčaného množstva spánku, čo je sedem až deväť hodín denne, ale menší dôraz sa kladie na dodržiavanie pravidelného spánkového režimu. Naše zistenia naznačujú, že pravidelnosť spánku je dôležitým faktorom pri posudzovaní rizika demencie,“ uviedol doktor Matthew Pase z Monash University v Melbourne.

Vo svojej štúdii analyzoval údaje 88-tisíc osôb v priemernom veku šesťdesiatdva rokov vo Veľkej Británii, ktoré boli sledované po dobu približne siedmich rokov. Účastníci nosili na zápästí zariadenie, ktoré počas jedného týždňa meralo ich spánkový cyklus a umožnilo vedcom vypočítať pravidelnosť ich spánku.

Osoba, ktorá spí a prebúdza sa každý deň v rovnakom čase, mala index pravidelnosti spánku 100, zatiaľ čo osoba, ktorá zaspáva a prebúdza sa každý deň v inú dobu, mala skóre nula.

V porovnaní s osobami s priemerným indexom pravidelnosti spánku bolo riziko demencie najvyššie u ľudí, ktorí mali najnepravidelnejší spánok. Po zohľadnení veku, pohlavia a genetického rizika Alzheimerovej choroby vedci zistili, že u osôb s najnepravidelnejším spánkom bola pravdepodobnosť vzniku demencie o päťdesiattri percent vyššia ako u ľudí zo strednej skupiny.