07. mar. 2025 o 12:42
TASR, Koktejl

Premiér hlásil úspech po samite v Bruseli, ostrá kritika z PS: V skutočnosti je výsledok strašná blamáž!

placeholder
Premiér SR Robert Fico.
Zdroj: TASR/AP

Všetci 27 lídri krajín Európskej únie sa vo štvrtok (6. 3.) na samite v Bruseli dohodli na záverečnom texte o posilnení obrany bloku.

Domáca politika
07. mar. 2025 o 12:42
Premiér hlásil úspech po samite v Bruseli, ostrá kritika z PS: V skutočnosti je výsledok strašná blamáž!

Všetci 27 lídri krajín Európskej únie sa vo štvrtok (6. 3.) na samite v Bruseli dohodli na záverečnom texte o posilnení obrany bloku.

Slovensko sa podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na samite Európskej rady (ER) nezaviazalo k žiadnej finančnej ani vojenskej pomoci Ukrajine. Zároveň považuje za úspech, že Rada uznala výhrady a obavy SR v súvislosti so zastavením plynu cez Ukrajinu. Európska komisia, Slovensko a Ukrajina tak musia nájsť v tejto téme nejaké riešenie. Uviedol to na piatkovej tlačovej konferencii.

"Európska rada uznala oprávnenosť a opodstatnenosť našich pripomienok a obáv, ktoré neustále vynášame, pretože vieme, čo to spôsobuje, ak plyn nepôjde cez územie Slovenska a ďalej do Európy," povedal Fico. Dodal, že vyhlásením ER o plyne má Slovensko politický mandát a môže tak vytvárať eminentný tlak smerom na Ukrajinu. Premiér zároveň informoval, že v piatok je v Bruseli ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD), ktorá tam rokuje o možnostiach tranzitu azerbajdžanského plynu cez Ukrajinu.

Predseda vlády označil za klamstvá vyjadrenia o tom, že SR bude Ukrajine pomáhať finančne alebo vojensky. "Ukážte mi niekde, kde som sa ja včera zaviazal. (...) Ani euro, ani náboj zadarmo, pokiaľ ide o Ukrajinu," poznamenal Fico. Vláda je podľa neho pripravená pomôcť Ukrajine humanitárne. Uchádza sa tiež o ďalšie spoločné rokovanie s ukrajinským vládnym kabinetom. Premiér verí, že k tomu dôjde v krátkom čase.

Podotkol, že pokiaľ Spojené štáty americké odmietnu garantovať bezpečnosť Európe, je na stole téma, ako to budú členské štáty robiť spoločne. Za víťazstvo považuje, že obranné výdavky sa nebudú započítavať do Paktu stability a rastu. Oceňuje aj flexibilitu vo využívaní eurofondov a zapojenie Európskej investičnej banky a súkromného sektora do obranných projektov.

Kritika z PS

Líder opozičného hnutia PS Michal Šimečka a člen predsedníctva PS Ivan Korčok skonštatovali, že premiér na mimoriadnom samite nevybojoval nič pre energetickú bezpečnosť SR. Tvrdia, že to je dôsledkom izolácie SR na európskej scéne.

"Toto, čo dnes Robert Fico ide predávať ako víťazstvo, je v skutočnosti len trápne divadlo pre občanov, ktoré má vytvoriť ilúziu odhodlaného bojovníka v Bruseli. V skutočnosti je výsledok samitu strašná blamáž, pretože premiér si od 26 kolegov nechal na papier dať domácu úlohu, aby konečne konal," poznamenal Korčok.

Spoločne so Šimečkom poznamenali, že je to dôsledkom toho, že SR sa pre zahraničnú politiku vlády dostáva do izolácie. "Lídri EÚ sa jednoducho nechcú postaviť za premiéra, ktorý odišiel od európskeho stola na druhú stranu k Rusom a ťahá tak Slovensko preč z EÚ," podotkol Korčok. PS kritizovalo aj ďalšie kroky vlády v zahraničnej politike.

Všetci 27 lídri krajín Európskej únie sa vo štvrtok (6. 3.) na samite v Bruseli dohodli na záverečnom texte o posilnení obrany bloku. Maďarský premiér Viktor Orbán vetoval závery, ktoré sa týkali poskytovania vojenskej pomoci Ukrajine. V návrhu vyhlásenia, ktorý podporilo zvyšných 26 krajín EÚ vrátane Slovenska, sa potvrdzuje doterajší postoj EÚ k vojne na Ukrajine, zdôrazňuje sa potreba spravodlivého a trvalého mieru a záväzok bloku pokračovať v pomoci Kyjevu vo všetkých podobách vrátane vojenskej podpory.