04. feb. 2024 o 10:00
mob, TASR, Koktejl

Jožo Ráž o situácii na Slovensku: Keby som povedal, čo si myslím, tak ma zavrú!

placeholder
Slovenský spevák Jozef Ráž.
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Líder Elánu sa posledné roky stiahol z verejného života.

Domáce promi
04. feb. 2024 o 10:00
Jožo Ráž o situácii na Slovensku: Keby som povedal, čo si myslím, tak ma zavrú!

Líder Elánu sa posledné roky stiahol z verejného života.

Slovenský spevák Jozef Ráž (69) je nepochybne jedna z najvýraznejších osobností slovenskej hudobnej scény v uplynulých desaťročiach a žijúca legenda rockovej hudby. Známy je tiež svojimi vyhranenými názormi na mnohé životné, spoločenské, aj politické otázky. Nikdy sa netajil sympatiami k Vladimírovi Mečiarovi, no v politike sa aktívne neangažoval.

V roku 2019 vydala skupina Elán album s názvom Najvyšší čas, na ktorom sa nachádza aj skladba „Bulvárne krysy“. Jej videoklip vyvolal pobúrenie, pretože v ňom prepadnú, zmlátia, zviažu a uväznia novinárov, pričom na konci im Ráž mieri pištoľou do tváre. Odohralo sa to iba rok po vražde novinára Jána Kuciaka.

Líder Elánu sa posledné roky stiahol z verejného života a radšej sa už k ničomu nevyjadruje, čo vysvetlil v rozhovore pre Rádio Melody: „Ľudia stále chcú odo mňa, aby som povedal svoj názor na situáciu, v akej sme, ako národ, ale ja mlčím, lebo keby som povedal, čo si myslím, tak ma zavrú,“ povedal Ráž, ktorý podporuje stranu Smer, je priateľom s Robertom Kaliňákom a jeho syn Jozef Ráž ml. sa stal v tejto vláde ministrom dopravy.

V minulosti bol kritizovaný za výrok o tom, ako by postrieľal Číňanov. „Nie som žiaden rasista, ale Číňanov sa bojím – je ich strašne moc. Preto mám doma dve búchačky. Keď tu dorazí táto ázijská vlna, tak prvých štyridsaťpäť Číňanov odrovnám a posledné tri guľky si nechám pre seba a svoju rodinu,“ povedal v roku 2012 pre český časopis Instinkt.

Mohol sa stať psychológom

Jozef Ráž sa narodil 24. októbra 1954 v Bratislave. Vyštudoval psychológiu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, no vo svojom živote sa psychológii profesionálne nevenoval. Jeho meno je úzko spojené s rockovou skupinou Elán, ktorú založil v roku 1970 a vyprofilovala sa na jednu z najpopulárnejších skupín v bývalom Československu.

V júni 1979 na 14. ročníku Bratislavskej lýry získal Elán cenu za aranžmán piesne Bláznivé hry, autorom bol Vašo, rok nato získali striebornú lýru za pesničku Kaskadér. V roku 1986 získali striebornú lýru za pieseň Detektívka a v roku 1989 na 24. ročníku opäť striebornú lýru za skladbu Van Goghovo ucho.

Slávnu éru odštartovali v októbri 1981 albumom Ôsmy svetadiel. Prvá platňa bola úspešná, druhá Nie sme zlí zapísala nový rekord v Opuse. Predaj platní prevýšil sumu 300-tisíc nosičov. Obal platne graficky upravil Alan Lesyk. Ďalšie ich albumy Elán 3 a Hodina slovenčiny boli ešte úspešnejšie, ich predaj prekročil pol milióna výliskov. Piatym albumom bola Detektívka (1986), ďalšími potom Nebezpečný náklad (1988), Rabaka (1989), Netvor z čiernej hviezdy Q7A (1991), Hodina angličtiny (1994), Hodina pravdy (1997), Elán 3000 (2002), Tretie oko (2003).

V októbri 2010 vydali štúdiový album s názvom Anjelská daň, v novembri 2014 vychádza štrnásty štúdiový album s názvom Živých nás nedostanú a 18. októbra 2019 pätnásty s názvom Najvyšší čas. K diskografii patrí aj päť anglických a skoro dve desiatky kompilačných albumov.

Ťažké následky nehody

Jožo Ráž bol 20. júna 1999 nezavinene účastníkom dopravnej nehody. Utrpel vážny úraz hlavy a viacero ďalších poranení. Z kómy sa prebral po dvoch mesiacoch. Dlhodobá intenzívna starostlivosť lekárov v Bratislave i mimo nej bola korunovaná úspechom v podobe takmer zázraku, keď prežil a mohol sa po operáciách a rehabilitácii opäť aktívne zapojiť do života.

Elán je najúspešnejšou rockovou skupinou, štyrikrát po sebe, za roky 1984 až 1987 získali československého Zlatého slávika v kategórii skupiny, osemkrát po sebe, za roky 1998 až 2005, vyhrali slovenského zlatého Slávika, k tomu má Jožo Ráž dvoch zlatých Slávikov ako spevák za roky 2000 a 2001.

Na ich koncert v Prahe na Letnej 20. septembra 2003 prišlo 85-tisíc divákov. V newyorskej Carnegie Hall koncertovali 21. septembra 2007. V januári 2016 si prevzal ocenenie Krištáľové krídlo.