08. júl. 2024 o 13:04
TASR, Koktejl

Návrat Fica po atentáte: Účasť na žatve, tento detail jeho zdravotného stavu sa nedal prehliadnuť!

placeholder
Richard Takáč a Robert Fico počas žatvy na poľnohospodárskom družstve Agro Voderady 8. júla 2024.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Premiér sa po atentáte vrátil do práce.

Domáca politika
08. júl. 2024 o 13:04
Návrat Fica po atentáte: Účasť na žatve, tento detail jeho zdravotného stavu sa nedal prehliadnuť!

Premiér sa po atentáte vrátil do práce.

Slovensko bude naďalej trvať na zákaze dovozu niektorých agrokomodít z Ukrajiny na svoj trh, bude chrániť svojich farmárov. Uviedol to na žatevnom dni v Slovenskej Novej Vsi premiér Robert Fico, za účasti ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richarda Takáča (obaja Smer-SD), zástupcov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a miestnych farmárov.

Premiér sa zotavuje po atentáte a pre svoj zdravotný stav sa musí naďalej podopierať pri chôdzi paličkou či barlou. Ukázali to oficiálne fotky z jeho pracovného dňa. FOTO nájdete v galérii nad článkom.

"My neprepadneme módnym trendom a neustúpime, pokiaľ ide o dovozy poľnohospodárskej produkcie z Ukrajiny. Naďalej platí, že je tu určitý zoznam, nazývame ho sankčný zoznam, určitých produktov, ktoré nemienime dovážať z Ukrajiny," priblížil predseda vlády SR.

Pripomenul, že na tému dovozov agrokomodít hovoril s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom. "Vysvetľoval som mu, že my si nemôžeme zničiť slovenské poľnohospodárstvo. Povedal som mu, že chápeme, že Ukrajina má problém a potrebuje pomoc. Jediné, čo sme pre vás pripravení urobiť, je vytvoriť koridor cez Slovensko, ktorý zabezpečí vývoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov. Pokiaľ však ide o ich umiestňovanie na území Slovenska, tak toto principiálne odmietame, pretože musíme chrániť slovenských poľnohospodárov," zdôraznil Fico.

V súvislosti s budúcou integráciou Ukrajiny sa podľa Takáčových slov budú musieť zmeniť pestovateľská orientácia slovenských poľnohospodárov. "V celej Európe, ale aj u nás, bude musieť nastať zmena v kontexte potenciálneho vstupu Ukrajiny do EÚ. Slovenskí poľnohospodári, ktorí len pestujú tri-štyri komodity a ktoré vyvážajú do krajín západnej Európy, tak už nebudú ich môcť vyvážať. Ich trhy sú nahradené ukrajinskými dodávateľmi," vysvetlil.

Slovenskí poľnohospodári sa podľa agroministra budú musieť zamyslieť a následne zmeniť - diverzifikovať svoju agroprodukciu. "Táto diverzifikácia bude spočívať vo výraznejšej orientácii na špeciálnu rastlinnú a špeciálnu živočíšnu výrobu. Poľnohospodári budú musieť pestovať viac ovocia, zeleniny a zvyšovať stavy hospodárskych zvierat," dodal Takáč.