Čechov rovnako ako aj okolité krajiny zasiahlo veľké zdražovanie. Zákazníci s nádejou očakávajú, kedy sa vrti všetko do starých koľají. Český agrárny analytik Petr Havel v však relácii CNN Prima News varoval optimistov, že ceny potravín sa možno už nikdy nevrátia do výšok, na aké sme boli zvyknutí. Očakávať sa podľa neho dá iba určité sploštenie rastu cien.
„Dynamika bude nižšia, čo sa deje už teraz. Avšak o padaní cien by som nehovoril ani za mesiac, za pol roka a možno nikdy,“ prezradil Havel, ktorého doplnila prezidentka Potravinárskej komory ČR Dana Večeřová. „O zlacňovaní počúvam od vlaňajšieho júna, kedy to niekto z vedenia štátu oznámi. Je to ale populistické hovoriť, že potraviny zlacnia. Doteraz nám – potravinárom – ale nikto nevysvetlil, prečo by sa mali potraviny zlacňovať, keď iné náklady rastú,“ zdôraznila.
Večeřová ďalej vysvetlila, že ceny potravín nestlačí dole ani zastropovanie energií, maximálne ich spomalí. Za vysokými cenami sú podľa prezidentky Potravinárskej komory ČR aj drahšie obaly, ktorých cena rastie už od roku 2021.
Inflácia na Slovensku zostala v decembri minulého roka na novembrovej úrovni 15,4 %. Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb pritom medzimesačne rástli najmenej za celý rok, a to o 0,2 %. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V priemere ceny z mesiaca na mesiac od januára stúpali o 1,2 %. Medziročne inflácia od januára minulého roka bez prestávky rástla a v novembri a decembri sa zastavila na hodnote 15,4 %, vyčíslili štatistici.
V medziročnom porovnaní zachytil nárast vo všetkých sledovaných výdavkových skupinách, päť z nich pritom dosiahlo zvýšenie cien vyššie ako 12 %. Najvýznamnejší vplyv na celkovú infláciu majú dlhodobo rastúce ceny potravín a nákladov na bývanie vrátane elektriny, plynu a ostatných palív.
Potraviny v decembri medziročne zdraželi o 29 %. V odbore bývanie a energie ceny medziročne stúpli o 16,8 %. Túto hodnotu ovplyvnilo zvýšenie cien elektriny a plynu zo začiatku roka, ktoré sa prejavuje v inflácii počas celého roka.
Ceny v doprave boli pod vplyvom postupného zlacňovania pohonných látok medziročne vyššie už len o 7,9 %. „Bolo to oveľa nižšie tempo zdražovania ako počas prvých šiestich mesiacov roka, kedy rast cien v tomto odbore v júni stúpol až na 23,7 %,“ dodali štatistici.