14. jún. 2024 o 20:57
TASR, Koktejl

USA uvalili sankcie na izraelských extrémistov: Padlo tvrdé obvinenie!

placeholder
USA uvalili sankcie na izraelskú extrémistickú skupinu Cav 9 (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Izraelská extrémistická skupina Cav 9 má zhruba 100 členov.

Zahraničné správy
14. jún. 2024 o 20:57
USA uvalili sankcie na izraelských extrémistov: Padlo tvrdé obvinenie!

Izraelská extrémistická skupina Cav 9 má zhruba 100 členov.

Spojené štáty v piatok uvalili sankcie na izraelskú extrémistickú skupinu Cav 9. Obviňujú ju z podnikania útokov na konvoje nákladných áut, ktoré sa pokúšajú priviezť humanitárnu pomoc Palestínčanom do Pásma Gazy. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Táto krajne pravicová skupina má zhruba 100 členov a podľa izraelských médií je prepojená na armádnych záložníkov a židovských osadníkov. Americké ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že jej členovia sa opakovane pokúsili zabrániť prísunu humanitárnej pomoci z Jordánska do Pásma Gazy, a to rôznymi spôsobmi vrátane zablokovania ciest, vyhádzania humanitárneho nákladu aj použitia násilia.

Vo vyhlásení ministerstva sa uvádza, že príslušníci Cav 9 na Západnom brehu Jordánu 13. mája vyrabovali a podpálili dve nákladné autá s humanitárnou pomocou. Polícia vtedy zadržala štyroch členov tejto skupiny vrátane jedného neplnoletého.

Extrémistická skupina po tomto incidente vyhlásila, že prekazila dodanie zásielok palestínskemu militantnému hnutiu Hamas, a obvinila izraelskú vládu z "obdarovávania teroristov". "Poskytovanie humanitárnej pomoci je nevyhnutné na to, aby sa zabránilo zhoršeniu humanitárnej krízy v Gaze a aby sa zmiernilo riziko hladomoru," uviedla americká diplomacia s tým, že takéto sabotáže a násilie nebude tolerovať.