04. apr. 2023 o 09:30
krsk, TASR, Koktejl

Slováci pred Veľkou nocou zobrali útokom obchody v Poľsku: Sila, koľko ušetria na nákupe!

placeholder
Slováci radi nakupujú v Poľsku (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Veľkonočný nákup na Slovensku je výrazne drahší ako vlani. Ľudia preto hľadajú iné alternatívy.

Zahraničie
04. apr. 2023 o 09:30
Slováci pred Veľkou nocou zobrali útokom obchody v Poľsku: Sila, koľko ušetria na nákupe!

Veľkonočný nákup na Slovensku je výrazne drahší ako vlani. Ľudia preto hľadajú iné alternatívy.

Zdražovanie pred veľkonočnými sviatkami prinútilo Slovákov nakupovať premyslene. Tí, ktorí žijú v prihraničných oblastiach, šetria nákupmi v Poľsku, uvádza v reportáži TV JOJ. Poliaci nemajú nižšie ceny len pri základných potravinách, ale i pri veľkonočných sladkostiach.

Niet sa preto čomu čudovať, keď sú poľské trhoviská, obchody a mestá ako Nowy Targ plné Slovákov. "Len na potravinách ušetríme 70 eur, doma by sme zaplatili 150 eur," uviedla v reportáži Slovenka nakupujúca za hranicami.

Kým na Slovensku nepomýšľajú na nákup veľkonočných ozdôb, v Poľsku si naši krajania doprajú viac. Príležitosť majú najmä na obľúbených trhoch v Nowom Targu, kam majú pred každým sviatkom prúdiť davy ľudí. "Ja sem chodím od 15 rokov, ešte keď na pozvánky za totality sa chodilo, mne sa tu páči," povedal pre JOJ-ku verný zákazník.

Sviatočný nákup zdražel

Za veľkonočné nákupy potravín si Slováci tento rok priplatia viac ako štvrtinu. Viac zaplatia za prípadné jedlo v reštaurácii či hotel. Naopak, benzín a nafta sú lacnejšie ako vlani, konštatovala v aktuálnej analýze analytička Wood & Company Eva Sadovská.

"Na Slovensku sme svedkami rekordne vysokej inflácie, ktorá sa už štyri mesiace drží nad úrovňou 15 %. Ťahúňom zdražovania sú jednoznačne potraviny a nealkoholické nápoje, ktoré vo februári 2023 zaznamenali medziročný nárast cien o 27,8 %," priblížila.

Najviac podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR zdraželi mlieko, syry a vajcia (37,1 %) a oleje a tuky (32,5 %). Mäso a výrobky z neho sú drahšie o 29,5 %, chlieb a obilniny o 28 %, cukrovinky a sladkosti o 26,8 % a zelenina zdražela o 25,6 %. Cenovky pri ovocí sú aktuálne vyššie o 13,5 %, za nealkoholické nápoje platíme o 19,2 % viac.

"Takéto zdražovanie v praxi znamená, že ak sme vlani urobili pred veľkonočnými sviatkami nákup napríklad za 200 eur, tak tento rok nás vyjde na takmer 256 eur," vyčíslila Sadovská. Rast cien ovplyvní aj prípadné dovolenkové pobyty počas sviatočných dní. Ubytovanie v slovenských hoteloch či penziónoch bolo vo februári tohto roka podľa ŠÚ SR drahšie ako pred rokom o 11,3 %, návšteva reštaurácie či kaviarne o 16,6 %.

Naopak, medziročne lacnejšie sú aktuálne pohonné látky. Podľa oficiálnych štatistík za 11. týždeň tohto roka stál liter 95-oktánového benzínu v priemere 1,511 eur, čo bolo o 11,1 % menej ako vlani. V prípade motorovej nafty priemerná cena za jeden liter predstavovala 1,527 eur a medziročne tak bola nižšia o 5 %.

"Očakávame tak, že tohtoročné veľkonočné tankovanie vyjde motoristov lacnejšie ako vlani. Ak sa Slováci a Slovenky rozhodnú cestovať osobnou cestnou dopravou, teda autobusmi, priplatia si za cestovné 18 % oproti vlaňajšku. V prípade vlakovej dopravy prišlo k zvýšeniu cien o 3,9 %," doplnila Sadovská.