Študentka, ktorá prišla o nohu, zomrela vo veku 19 rokov. Lulu Blundellová pocítila bolesť v ramene a o niekoľko dní jej bola stanovená zdrvujúca diagnóza – rakovina v terminálnom štádiu, informoval Mirror.
19-ročná dievčina zomrela potom, čo si najprv myslela, že má športové zranenie a vykľula sa z neho rakovina. V roku 2019, keď mala iba 15 rokov, jej lekári diagnostikovali Ewingov sarkóm - zriedkavý typ rakoviny, ktorý postihuje kosti alebo tkanivo okolo kostí. Po ôsmich mesiacoch intenzívnej chemoterapie a amputácii nohy, Lulu oznámili, že sa už vyliečila.
Väčšina jej zdravotných problémov ustúpila. V apríli minulého roka však začala pociťovať bolesť v ramene, ktorú spočiatku považovala len za športové zranenie. Krátko na to ju poslali na CT vyšetrenie, po ktorom sa dozvedela zdrvujúcu správu, že má nádory v ramene, rebrách a hrudníku, a že jej rakovina je nevyliečiteľná.
Lulu bola odhodlaná stráviť čas, ktorý jej zostával, čo najlepšie. Chcela si užiť nezabudnuteľné leto, a tak so štyrmi priateľmi navštívila Magaluf, s priateľom Paddym išla do Amsterdamu a s rodinou precestovala Londýn, Nothumerland a Manchester.
V septembri prišiel výnimočný deň, kedy preťala cieľovú čiaru charitatívneho behu na 5 km, ktorý organizovala s rodinou a rugbyovým klubom na pomoc organizácii Teenage Cancer Trust. Bežala s protézou a zlomenou lopatkou, pretože sa nádor tak veľmi zväčšil, a vyzbierala viac ako 21-tisíc libier na podporu mladých ľudí s rakovinou.
Tento moment je teraz zvečnený v novom filme charitatívnej organizácie pod názvom 'Lulu: Navždy 1', v ktorom sú zdieľané jej inšpirujúce slová a úvahy o živote s nevyliečiteľnou diagnózou, ktoré prečítala jej matka Carolyn.
Len niekoľko týždňov po podujatí sa na vyšetrení ukázalo, že rakovina sa u Lulu rozšírila rýchlejšie, ako sa očakávalo, a že jej zostávajú len mesiace života - nie roky, ako dúfala. V októbri a novembri bola Lulu ešte schopná vstať z postele a denne spraviť jednu vec, ktorú chcela, ale v decembri už bola príliš slabá na to, aby vyšla z domu.
Po tom, čo sa vzoprela očakávaniam a dožila sa Vianoc, 19-ročná Lulu zomrela na Nový rok obklopená rodinou a blízkymi. "Keď si uvedomíte, že máte s niekým tak málo času, začnete byť skutočne prítomní v danom okamihu. Počas minulého leta, a najmä po tom, čo sme zistili, že sa rakovina rozšírila, sme sa tešili z každej maličkosti, ktorú sme spolu urobili. Boli tam okamihy veľkolepej čistej lásky. Aj spomienky na sledovanie Love Island s Lulu, jej bratom Sethom a Paddym sú naozaj vzácne,“ opísala mama Carolyn čas strávený s milovanou dcérou.
"Ale nič nás nemohlo pripraviť na posledné týždne. Nemysleli sme si, že sa dožije Vianoc, ale chcela ukázať Robinovi, svojmu onkologickému konzultantovi, že sa dožije roku 2023, a dožila sa Nového roka."
Dodala, že Lulu bola "oveľa viac ako jej rakovina", a že mala chuť do života a spontánnosť, ktorá bola priam nákazlivá - ak niečo chcela urobiť, urobila to. Carolyn tiež prezradila, že odborníci jej odporučili, že ďalšia chemoterapia by jej mohla predĺžiť život - ale povedala, že to jej dcéra nechcela, pretože sa necítila na to, aby strávila akýkoľvek čas, ktorý jej zostáva na nemocničnom lôžku.
"Danielle, jej zdravotná sestra z Teenage Cancer Trust, a personál pracujúci na oddeleniach charity v Newcastli a Sheffielde urobili všetko pre to, aby sa uistili, že bude môcť robiť veci, ktoré chcela, v čase, ktorý jej zostával - napríklad ísť do Glastonbury,“ povedala Carolyn.
"Veci, ktoré sa môžu zdať jednoduché, si vyžadujú veľa plánovania, keď je niekomu veľmi zle. Na festival išla s priateľmi na tonách liekov proti bolesti - všetko bolo zariadené tak, aby si ich mohla uložiť do stanu prvej pomoci," vysvetlila.
Inšpiratívny film o mladej študentke zdieľala organizácia Teenage Cancer Trust v rámci kampane #talkaboutdying, ktorej cieľom je pomôcť mladým ľuďom otvorene hovoriť o diagnóze nevyliečiteľnej rakoviny.
„Sme veľmi vďační Lulu a jej rodine za zbierku finančných prostriedkov a zdieľanie ich príbehu, ktorý pomôže mnohým ďalším mladým ľuďom s rakovinou. Žiadny rodič si nechce predstaviť, že by musel pomôcť svojmu dieťaťu vyrovnať sa so smrteľnou diagnózou, naplánovať, kde by najradšej zomrelo, alebo jeho pohreb, ale práve tieto ťažké rozhovory musia denne viesť mnohí mladí ľudia s rakovinou a ich blízki,“ povedala doktorka Louise Soanesová, hlavná sestra Teenage Cancer Trust.