15. mar. 2024 o 10:00
mob, TASR, Koktejl

Slovenský spevák skolaboval v Egypte: Náhla hospitalizácia!

placeholder
Spevák a influencer David Key.
Zdroj: Instagram/davidkeyofficial

Musel si zavolať záchranku.

Domáce promi
15. mar. 2024 o 10:00
Slovenský spevák skolaboval v Egypte: Náhla hospitalizácia!

Musel si zavolať záchranku.

Spevák David Key sa do pozornosti Slovákov dostal vďaka kamarátstvu s bývalou finalistkou miss Mirkou Fabušovou a škandálom. Kontroverzná dvojica sa ale po čase dostala do dramatického sporu a odvtedy sú na nože.

Influencer si kúpil apartmán v Egypte, kam by sa chcel časom aj presťahovať, rozhodol sa, že vyskúša žiť ako domáci. V severoafrickej krajine sa tento týždeň začal ramadán, počas ktorého je zakázané od úsvitu do západu slnka taktiež jesť a piť. Pre človeka, ktorý na to ale nie je zvyknutý to nie je najbezpečnejšie. Ku konečnému výsledku nepomohli ani vysoké teploty a tak David skončil v nemocnici.

„Bol som na pláži a začalo mi silno búšiť srdce, nevedel som dýchať a necítil som si končatiny,“ povedal pre Topky.sk. Najskôr sa snažil nepanikáriť a išiel si ľahnúť do postele, no keď mu bolo stále horšie musel si zavolať záchranku. Hoci mal k egyptskej nemocnice strach, nakoniec zostal milo prekvapený.

„Starostlivosť je na perfektnej úrovni, nemocnice sú voňavé, čisté. Medicína dosahuje skvelý level a z toho, čo som videl a zažil, som si istý, že úroveň niektorých nemocníc na Slovensku sa na toto ani zďaleka nechytá,“ dodal David, ktorý prezradil, že išlo o panický atak.

Čo je ramadán?

Vo väčšine krajín, kde žije obyvateľstvo vyznávajúce islam, sa v pondelok (11. marec) začal posvätný mesiac moslimov - ramadán. Na presnom termíne začiatku ramadánu sa často jednotlivé moslimské krajiny nezhodnú, keďže sa stanovuje na základe pozorovaní kosáčika nového Mesiaca.

V Saudskej Arábii bol začiatok svätého mesiaca spochybnený po tom, čo niektoré z observatórií kráľovstva oznámili, že Mesiac je zakrytý mrakmi a prachovými časticami. Konečné potvrdenie prišlo od astronomického observatória Univerzity al-Madžma’a v Rijáde.

Po spozorovaní polmesiaca oznámili pondelkový začiatok ramadánu aj Spojené arabské emiráty a Katar. Egyptský islamský poradný orgán Dár al-Iftá taktiež potvrdil, že ramadán sa začína v pondelok. Rovnako to je ako na palestínskych územiach vrátane Pásma Gazy, v Alžírsku a Tunisku.

Ich susedia Maroko a Líbya však uviedli, že ramadán začnú sláviť až v utorok. Na utorok stanovil začiatok ramadánu aj Irán - po tom, ako tamojší úrad pre pozorovanie Mesiaca uviedol, že nebolo možné pozorovať „polmesiac ramadánu“. V utorok sa pôstny mesiac začne aj v Ománe.

Počas ramadánu, jedného z piatich pilierov islamu, sa od veriacich žiada, aby sa od úsvitu do západu slnka zdržali pitia, jedenia, fajčenia a pohlavného styku. Sú tiež nabádaní k tomu, aby dávali milodary chudobným.

Moslimovia zvyčajne počas ramadánu usporadúvajú veľké spoločenské a náboženské stretnutia, pričom mešity sú hojne navštevované najmä počas večerných modlitieb. V predchádzajúcich rokoch priebeh pôstneho mesiaca sprevádzali obmedzenia súvisiace s pandémiou covidu. Na konci ramadánu - tento rok vo väčšine štátov pripadne na 9. apríla - sa tradične slávi sviatok obetovania íd al-fitr - jeden z najvýznamnejších v islamskom kalendári.