Vedci varujú, že jeden konkrétny znak v stolici môže predpovedať riziko úmrtia do 30 dní. Výskumný tím lekárov identifikoval ukazovatele, ktoré by mohli zásadne zmeniť diagnostiku vážne chorých pacientov, uvádza Unilad.
Tím odborníkov z univerzít v Chicagu a Amsterdame vyvinul tzv. metabolický dysbiózny index (MDS). Tento ukazovateľ sleduje koncentrácie špecifických látok v stolici – celkovo 13 rôznych metabolitov – a môže podľa vedcov signalizovať, či je pacient v bezprostrednom ohrození života.
Štúdia, publikovaná v časopise Science Advances, sa zamerala na 196 pacientov s akútnym zlyhaním dýchania alebo šokom. Výsledky ukázali, že určité zloženie črevných metabolitov – vrátane mastných kyselín s krátkym reťazcom, žlčových kyselín a metabolitov tryptofánu – môže byť spojené so zvýšeným rizikom závažných komplikácií či dokonca smrti, najmä u pacientov po transplantácii pečene.
„Tieto metabolity poukazujú na biologické mechanizmy, ktoré by mohli byť cielene ovplyvnené – napríklad zmenou stravy, podávaním probiotík alebo priamym dopĺňaním týchto látok,“ uviedli vedci.
Podľa nich má črevné prostredie – konkrétne jeho rovnováha alebo narušenie (tzv. dysbióza) – významný vplyv na celkovú odolnosť organizmu voči chorobám. Dysbióza je nerovnováha mikroorganizmov v tráviacom trakte, ktorá sa môže prejaviť nadúvaním, plynatosťou alebo zmenami v trávení. Môže tiež viesť k vážnym zápalovým ochoreniam čriev, ako je Crohnova choroba či ulcerózna kolitída. Navyše, vzhľadom na prepojenie čreva s mozgom, môže mať vplyv aj na nervový systém.
Hoci sa jedná o prelomový výskum, odborníci upozorňujú, že index MDS je zatiaľ vo fáze skúmania a jeho zavedenie do klinickej praxe si vyžaduje ďalšie overenie a testovanie na nových skupinách pacientov. Ak sa tieto výsledky potvrdia, lekári by mohli pomocou analýzy stolice včas identifikovať pacientov s vysokým rizikom úmrtia – a potenciálne tak zachrániť životy.