Štúdia odhalila, odkiaľ pochádzajú ľudia s modrými očami. Vedci sa domnievajú, že konečne prišli na odpoveď na túto otázku, pričom zrejme za všetko môže jediný človek. Ako informoval portál LADBible, ukázalo sa totiž, že každý s týmto odtieňom očí má rovnakú mutáciu, ktorá je stará niekoľko tisíc rokov.
Je známe, že modré oči sú výsledkom recesívneho génu. To znamená, že na to, aby sa táto farba prejavila, sú potrebné dva takéto gény. Vedci dlho nevedeli určiť, odkiaľ vlastne tento odtieň pochádza, až kým sa odborníci z Kodanskej univerzity nepozreli na problematiku hlbšie.
Štúdiu, ktorá sa uskutočnila v roku 2008, viedol profesor Hans Eiberg z katedry bunkovej a molekulárnej medicíny. Tím odhalil, že pred približne 10-tisíc rokmi došlo k vytvoreniu genetickej mutácie, ktorá navždy zmenila to, akú farbu očí môžu ľudia mať. "Pôvodne sme mali všetci hnedé oči. Potom ale došlo k reakcii, ktorá ovplyvnila gén OCA2 v našich chromozómoch. To viedlo k vytvoreniu akéhosi vypínača, ktorý doslova zrušil schopnosť vytvárať hnedý odtieň," povedal Eiberg pre portál Science Daily.
Podľa vedcov ju má na svedomí jeden človek
Vedci sa preto zamerali na túto zmenu a preskúmali gén OCA2, ktorý určuje hladinu hnedého pigmentu v ľudskom oku. Ukázalo sa ale, že mutácia, ktorá vytvára modré oči, pochádza z úplne iného génu s názvom HERC2, ktorý vypína OCA2 a znižuje produkciu melanínu v dúhovke. Tým doslova riedi hnedú farbu na modrú. Ako však tím zistil, že to všetko súvisí so spoločným predkom? Dôvodom je, že každý modrooký človek, ktorý chodí po zemi, má rovnakú mutáciu tohto génu.
Hoci je potrebné vykonať ešte veľa ďalších výskumov, predpokladá sa, že mutácia sa mohla rozšíriť pri migrácii ľudí z Afriky, čo by do istej miery vysvetľovalo, prečo majú modré oči najmä ľudia európskeho pôvodu.
V štúdii vedci skúmali aj rozdiely v iných menej bežných odtieňoch, ako je zelená. Výsledky napokon ešte viac potvrdili myšlienku, že modrooký gén má na svedomí jeden človek. "Ľudia so zelenými očami sa dajú vysvetliť tým, že majú znížené množstvo melanínu v dúhovke, čo je veľmi odlišné od ľudí s modrou farbou," dodal profesor Eiberg.