Nedávna štúdia juhokórejských vedcov odhalila, že ak veľmi dlho pracujete, výrazne zvyšujete svoje riziko poškodenia mozgu. Tím zistil, že tento návyk mení štruktúru oblastí súvisiacich s myslením, sociálnymi schopnosťami a duševným zdravím, informoval portál Daily Mail.
Výskumníci z Yonsei University v Južnej Kórei skúmali vplyv prepracovanosti na konkrétne oblasti mozgu. Zamerali sa na zamestnancov v zdravotníctve, ktorí pravidelne pracujú 52 hodín týždenne alebo viac.
Do záverečnej analýzy uverejnenej v časopise Occupational And Environmental Medicine bolo zahrnutých približne 110 subjektov. Z nich 32 nadmerne pracovalo, zatiaľ čo 78 neprekročila zákonom stanovený pracovný čas. Výskumníci vychádzali z údajov svojej dlhodobej štúdie a na skúmanie štruktúry mozgu použili snímky z magnetickej rezonancie.
Veľa práce vedie k zmenám v mozgu
Vedci zistili, že u prepracovaných subjektov sa prejavili významné zmeny vo viacerých oblastiach mozgu. Ukázalo sa, že im narástol objem ľavého kaudálneho stredného frontálneho gyrusu v priemere o 19 percent. Táto časť mozgu zohráva dôležitú úlohu v rôznych kognitívnych funkciách, pričom sa podieľa na pozornosti, pracovnej pamäti a spracovaní jazykových informácií.
Podľa vyšetrení sa zmenili aj ďalšie oblasti, ktoré sa podieľajú na pozornosti, plánovaní a rozhodovaní, a tiež časti korigujúce spracovanie emócií, sebauvedomovanie a chápanie sociálneho kontextu.
Výskumníci zdôraznili, že tieto alarmujúce výsledky by mali prinútiť kompetentných k zmene týkajúcej sa odpracovaného času zamestnancov.
"Táto štúdia poskytuje dôkazy o tom, že prepracovanosť je spojená so štrukturálnymi zmenami mozgu a zdôrazňuje potrebu ďalšieho výskumu na pochopenie jej dlhodobých kognitívnych a emocionálnych dôsledkov. Výsledky naznačujú, že musíme riešiť tento problém a poukazujú na potrebu zavedenia zmien, ktoré by zmierňovali pracovný čas," vysvetlili vedci.