01. júl. 2025 o 06:00
mob, Koktejl

Pekelná predpoveď: Európu zahalila tepelná kupola! EXTRÉM zasiahne aj Slovensko

placeholder
Začiatok júla bude v Európe veľmi horúci. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Čaká nás pekelné počasie.

Počasie
01. júl. 2025 o 06:00
Pekelná predpoveď: Európu zahalila tepelná kupola! EXTRÉM zasiahne aj Slovensko

Čaká nás pekelné počasie.

Záverečné dni júna boli v Európe pod nadvládou rozsiahlej a pretrvávajúcej tlakovej výše, známej ako tepelná kupola (Heat Dome). Táto výnimočne silná synoptická situácia spôsobí ďalšiu, ešte intenzívnejšiu vlnu horúčav, ktorá už v prvých júlových dňoch zasiahne západnú Európu, píše portál Severe Weather.

Teploty môžu vystúpiť až na +43 °C vo Francúzsku a +45 stupňov Celzia v Portugalsku a Španielsku. Horúčavy sa následne rozšíria aj do strednej Európy. V dôsledku pretrvávajúceho sucha a nízkej vlhkosti vzduchu sa podmienky v mnohých častiach Európy rýchlo zhoršujú. Riziko lesných požiarov sa zvyšuje - najmä v oblastiach, ktoré už teraz čelia extrémnemu suchu.

Nadchádzajúce dni prinesú vrchol doposiaľ najsilnejšej vlny horúčav tohto leta, ktorá sa z Pyrenejského polostrova rozšíri do Francúzska a následne do ďalších častí kontinentu. Zatiaľ čo juhozápadná a stredná Európa bude čeliť extrémnemu teplu, sever a východ kontinentu sa bude naďalej nachádzať v pásme normálnych alebo mierne chladnejších teplôt.

Meteorológovia preto odporúčajú, aby ľudia počas najteplejších hodín dňa obmedzili pobyt vonku, dbali na dostatočný príjem tekutín a sledovali lokálne výstrahy. Horúco bude podľa webu iMeteo.sk aj na Slovensku, no potom sa má črtať ochladenie. To by však mohlo trvať len okolo týždňa. „Už v stredu sa teploty na našom území priblížia k hranici +35 °C, túto hranicu celkom určite prekročia vo štvrtok,“ uvádza špecializovaný web.

Čo je tepelná kupola?

Ide o výrazný meteorologický jav, ktorý môže byť spúšťačom historicky rekordných teplôt. Meteorológovia teraz upozorňujú, že podobný scenár môže čoskoro zasiahnuť aj strednú Európu, vrátane Slovenska.

Tepelná kupola vzniká, keď sa nad veľkou časťou kontinentu rozprestrie rozsiahla oblasť vysokého tlaku vzduchu. Tento vysokotlakový systém funguje ako „pokrievka na hrnci“ – zabraňuje úniku tepla nahor a tlačí vrstvy teplého vzduchu späť k zemi. Teplo sa tak koncentruje pri povrchu a teploty môžu dosahovať extrémy.

V horných vrstvách atmosféry sa vytvorí tzv. blokujúci výškový hrebeň – mimoriadne teplá masa vzduchu, ktorá bráni prúdeniu chladnejšieho vzduchu z iných oblastí. Tento jav je často veľmi stabilný a môže pretrvávať niekoľko dní až týždňov.