Nákaza mrľou detskou sa môže okrem svrbenia prejavovať aj bolesťami brucha, nechutenstvom, nočným pomočovaním či nervozitou. V rannej stolici sa môžu objaviť biele nitkové červy. Niekedy môže byť pacient aj bez príznakov. Pre TASR to uviedol Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
„Celý životný cyklus mrle detskej (Enterobius vermicularis) - od vajíčka po dospelého parazita - sa deje v ľudskom gastrointestinálnom trakte. Samica migruje do análnej oblasti a kladie vajíčka v blízkosti análneho otvoru,“ vysvetlil ÚVZ. Preto sa podľa jeho slov nákaza prejavuje najčastejšie svrbením v oblasti konečníka. Ako dodal, to prichádza hlavne večer a v noci, keď je pacient v pokoji.
ÚVZ spresnil, že nákaza mrľou detskou sa vyskytuje celoročne. Podotkol, že pri nesprávnych hygienických návykoch sa parazitárne ochorenie šíri v kolektíve veľmi rýchlo. Prenos je podľa neho možný aj inhaláciou kontaminovaného prachu či konzumáciou kontaminovaných potravín, prostredníctvom kontaminovaných povrchov, oblečenia alebo posteľnej bielizne.
Úrad objasnil, že vajíčka v prostredí prežívajú niekoľko hodín až dní, v závislosti od izbovej teploty a vlhkosti. „Vajíčka sú voľným okom neviditeľné. Majú oválny tvar, sploštený z jednej strany, a lepkavý povrch, čo im umožňuje priľnúť na povrchu pokožky,“ priblížil úrad. Odborníci doplnili, že najohrozenejšou skupinou je detská populácia v predškolskom a školskom veku, obzvlášť deti od 4 do 11 rokov.