Vírus opičích kiahní podľa expertov spôsobuje väčšinou len mierne príznaky, v ojedinelých prípadoch však môže dôjsť aj k ťažkému priebehu choroby či dokonca k smrti.
Podľa českého virológa Ivana Hirscha je prekvapivé, že sa kiahne objavujú v rôznych krajinách na rôznych kontinentoch. V porovnaní s covidom je vírus menej infekčný, menej smrtiaci a má menší potenciál mutovať. Ďalšou výhodou je, že na ochorenie existuje aj vakcína, no má to jeden háčik. „Vakcína samotná má veľmi nepríjemné vedľajšie účinky. To sa nedá s tým vakcinovaním proti covidu porovnať. Niektoré deti umierali, niektoré mali encefalitídy,“ podotkol Hirsch pre CNN Prima news.
Švajčiarsky farmaceutický gigant Roche v stredu oznámil, že prichádza s PCR testami, ktoré dokážu zistiť opičie kiahne. S dcérskou spoločnosťou TIB Molbiol vyvinuli tri testovacie súpravy, ktoré sú určené na použitie výskumníkmi vo väčšine krajín celého sveta. Prvá testovacia súprava zisťuje vírusy širšieho rodu nazývaného ortopoxvírusy. Druhá súprava zisťuje iba vírusy opičích kiahní, tretia súprava odhaľuje oba súčasne.
Približne 200 potvrdených prípadov a vyše 100 prípadov s podozrením na nákazu opičími kiahňami bolo doposiaľ zaznamenaných v krajinách, v ktorých sa toto ochorenie bežne nevyskytuje. Uviedla to vo štvrtok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá zároveň vyzvala krajiny, aby zvýšili dohľad nad týmto infekčným ochorením.