Začiatkom októbra 2022 zasiahla Slovensko smutná správa. Vo veku 74 rokov sa rozhodla dobrovoľne ukončiť život herečka Táňa Hrivnáková, ktorá skočila pod kolesá vlaku. Herečka mala pred smrťou nechať v škole, kde vyučovala list, kde vysvetlila, prečo sa rozhodla pre samovraždu.
„V liste opísala, že už nemá ďalej dôvod ani silu žiť, že ide za synom. Okrem listu na rozlúčku zanechala aj kľúče od bytu a detaily vlastného pohrebu,“ uviedol zdroj pre Plusku.
Hrivnáková bola bývalou manželkou herca Ivana Letka (88), ktorý však teraz musí riešiť bizarný problém. Ešte pred samovraždou venovala zosnulá herečka celý svoj majetok charite. V ňom bola zahrnutá aj polovica domu, kde teraz Letko žije.
„Asi budem mať preto problém, pretože ma už kontaktovali z notárskeho úradu kvôli finančnému vyrovnaniu. Neviem, ako to celé dopadne,“ uvažuje herec v rozhovore pre Plus jeden deň a situáciu obracia na žart. „Že by mi sem nasťahovali nejakých bezdomovcov? To hádam nie," okomentoval.
O strechu nad hlavou sa ale nebojí. Už teraz sa pripravuje na budúcnosť a má rezervovanú garsónku s balkónom v seniorskom centre. „Nemám s tým vôbec problém, pretože tam nebudem ako niekto odložený a nepotrebný v ústave. Už existujú aj veľmi pekné domovy,“ zakončil.
Ivan Letko sa narodil 9. decembra 1934 vo Farnej pri Leviciach. Jeho otec sa zapojil do Slovenského národného povstania a Ivan Letko si doteraz pamätá, ako ho v októbri 1944 prišli zatknúť – no otcovi sa v poslednej chvíli podarilo skryť. Neskôr vyrastal v Hlohovci, kde už popri štúdiu na gymnáziu pôsobil ako herec v ochotníckom divadle. „Už ako sedemnásťročný som hral starého senilného dedka v Jiráskovej hre Otec," zaspomínal si.
V roku 1956 ukončil štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave, potom 10 rokov pôsobil v Divadle SNP v Martine. V roku 1967 sa stal členom činohry Novej scény v Bratislave, kde pôsobil aj ako umelecký šéf. Na divadelných doskách stvárnil približne 150 postáv. Vynikol najmä vo výrazne vyhranených tragikomických charakteroch.
Popri hereckej kariére bol Ivan Letko viac ako 30 rokov pedagógom na katedre herectva a réžie na bratislavskej VŠMU. Medzi jeho študentov patrili poprední slovenskí herci ako Zdena Studenková, Jozef Vajda, Anna Javorková, Ivo Gogál, Ján Kroner, Jana Oľhová ale i jeho dcéra Hana Letková a mnohí ďalší.
Obsadzovaný umelec svoj herecký talent predviedol v desiatkach filmov. K tým najvýznamnejším patrí televízna dráma Živý bič (1966). V tom istom roku hral aj v prvej slovenskej gangster-revue Škandál v Melodias banke, ktorú nakrútil Otakar Krivánek a scenár k nej napísal Július Satinský.
Objavil sa vo francúzsko-československej vojnovej dráme Muž, ktorý luže (1968) z dielne režisérskej dvojice Alain Robbe-Grillet a Martin Hollý. Otakar Krivánek ho obsadil do svojich komédii Milosrdný čas (1976) a do trojdielneho česko-slovenského projektu Štipku soli (1977).
Letkov nezameniteľný hlas znel na vlnách Slovenského rozhlasu a v zábavných reláciách ako napríklad Echorádio s Magdou Pavelekovou, či s Petrom Bzdúchom, s ktorým vytvorili legendárnu humoristickú dvojicu „Dôchodci na potulkách“. Hlasom Ivana Letka hovorila tiež Baba Jaga v kultovej ruskej rozprávke Morozko (Mrázik, 1964).
Ani v seriálovej dobe sa sympatický herec nestratil. Zahral si v televíznych seriáloch Kutyil s.r.o. (2008), Odsúdené (2009), či v obľúbenom Búrlivom víne (2012-2014). Jeho postava dobrosrdečného dedka Zoliho sa medzi divákmi dodnes teší veľkej obľube. „Moja herecká kariéra išla od milovníka cez intrigána a končím dobrotivým deduškom,“ skonštatoval Ivan Letko.
Na stránke pametnaroda.cz v rámci projektu Príbehy 20. storočia si zaspomínal aj na obmedzenia, ktoré prinášalo obdobie socializmu. „To, že nad nami vládli komunisti, to sme teda samozrejme vnímali, pociťovali, ale pokiaľ sa dalo, práve v tej kultúrnej oblasti sme sa rezervovali. Bola to akoby oáza takého tvorivého ducha a dobrej pohody,“ povedal Ivan Letko.