11. sep. 2023 o 20:00
emd, Koktejl

Odborníci varujú pred týmito príznakmi: Prídu 24 hodín pred zástavou srdca!

placeholder
Rozdiel medzi príznakmi u mužov a žien je veľký. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Vedci sa podelili o prekvapivé zistenia.

Zaujímavosti
11. sep. 2023 o 20:00
Odborníci varujú pred týmito príznakmi: Prídu 24 hodín pred zástavou srdca!

Vedci sa podelili o prekvapivé zistenia.

Polovica ľudí, u ktorých nastane zástava srdca, pocíti príznaky v priebehu 24 hodín pred zástavou. Ide o najsmrteľnejšiu formu srdcového ochorenia, na ktorú podľa denníka The Sun zomiera 90 % všetkých, ktorých postihne mimo nemocnice.

Podľa výskumníkov zo Smidtovho srdcového inštitútu v Cedars-Sinai Medical Center v USA sa však varovné príznaky u mužov líšia od príznakov u žien. Odborníci vyzývajú ľudí, aby si boli vedomí týchto príznakov, aby sa v prípade potreby mohli dostať včas do nemocnice. Štúdia odhalila, že u polovice osôb, u ktorých došlo k náhlej zástave srdca, sa jeden deň pred stratou srdcovej činnosti vyskytol dôležitý príznak.

Ženy pocítili dýchavičnosť už 24 hodín pred zástavou, zatiaľ čo muži cítili bolesti na hrudníku. Medzitým menšie skupiny mužov aj žien pociťovali búšenie srdca, aktivitu podobnú záchvatom a príznaky podobné chrípke.

„Využitie varovných príznakov na vykonanie účinného triedenia tých, ktorí potrebujú zavolať na tiesňovú linku 911, by mohlo viesť k včasnému zásahu a prevencii hroziacej smrti. Naše zistenia by mohli viesť k novej paradigme prevencie náhlej srdcovej smrti,“ uviedol hlavný autor štúdie a odborník na náhlu zástavu srdca Dr. Sumeet Chugh.

Výskumníci hodnotili výskyt jednotlivých príznakov a súborov príznakov pred náhlou zástavou srdca. Tieto zistenia potom porovnali s kontrolnými skupinami, ktoré vyhľadali rýchlu lekársku pomoc. Dúfajme, že táto štúdia pripraví pôdu pre ďalšie, ktoré budú kombinovať všetky príznaky s ďalšími znakmi s cieľom zlepšiť predpovedanie o hroziacej náhlej zástavy srdca.

Zástava srdca je najvyššia lekárska pohotovosť - srdce prestane biť a človek je klinicky mŕtvy. Príznaky náhlej zástavy srdca sú okamžité, závažné a zahŕňajú náhly kolaps, bezvedomie - bez pulzu a bez dýchania. V súčasnosti v celom Spojenom kráľovstve neexistuje formálny plán starostlivosti o osoby, ktoré prežili zástavu srdca, ktorý by sa dôsledne uplatňoval.

K zástave srdca, známej aj ako kardiopulmonálna zástava, dochádza vtedy, keď vaše srdce náhle prestane pumpovať krv do celého tela. Osoba, u ktorej došlo k zástave srdca, upadne do bezvedomia. Dýchanie bude nepravidelné, až sa môže zastaviť. Keď dôjde k zástave srdca, nie je času nazvyš, ide o život ohrozujúcu situáciu a privolanie záchrannej služby je životne dôležité. Počas čakania na sanitku môžete vykonávať resuscitáciu.

Čo spôsobuje zástavu srdca?

Vo väčšine prípadov zástava znamená smrtiaci stav spôsobený abnormálnym srdcovým rytmom nazývaným komorová fibrilácia. Je to elektrická porucha, pri ktorej sa elektrická aktivita srdca dostane do takého chaosu, že srdce náhle prestane pumpovať a namiesto toho sa rozkmitá. Infarkt môže zvýšiť riziko náhlej zástavy srdca, ale väčšinou k nej priamo nevedie. Najčastejšie ju spôsobujú:

  • ischemická choroba srdca
  • kardiomyopatia
  • vrodené ochorenie srdca
  • ochorenie srdcových chlopní
  • akútna myokarditída
  • srdcový infarkt