18. máj. 2024 o 17:00
krsk, Koktejl

Jav La Niña silnie, odborník bije na poplach: To nie je dobrá správa pre TÝCHTO ľudí!

placeholder
Nastupuje meteorologický jav La Niña (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Počasie v tomto roku bude poriadne dramatické.

Zaujímavosti
18. máj. 2024 o 17:00
Jav La Niña silnie, odborník bije na poplach: To nie je dobrá správa pre TÝCHTO ľudí!

Počasie v tomto roku bude poriadne dramatické.

Známy meteorologický jav La Niña postupne naberá na sile. V roku 2024 môže podľa obáv experta spôsobiť najhoršiu možnú kombináciu klimatických podmienok, informuje web Severe Weather. Aké počasie prinesie?

Jav prichádza po svojom predchodcovi zvanom El Niño, ktorý pôsobil počas zimných mesiacov. Tie by mali byť v roku 2024 priniesť suchú a chladnú zimu. Najmä na pobreží Atlantiku.

"Normálne vzduch stúpa nad Amazóniu a Indonéziu, pretože vlhkosť z tropických pralesov tam spôsobuje nadnášanie vzduchu a klesá vo východnej Afrike a východnom Pacifiku. Behom javu La Niña sa to zintenzívňuje a vytvárajú sa búrlivejšie podmienky tam, kde stúpa, a suchšie podmienky tam, kde klesá," uvádza vedec Pedro DiNezio.

Pobrežie Atlantiku tak zrejme čaká intenzívna hurikánová sezóna. "La Niña produkuje menší strih vetra, a odstraňuje tak brzdu hurikánov. To nie je dobrá správa pre ľudí žijúcich v oblastiach náchylných na hurikány," upozornil odborník. La Niña predstavuje problém aj pre iné časti sveta. V Austrálii naposledy spôsobila silné záplavy, Chile a Argentínu trápilo sucho. Východnú Afriku už teraz sužuje dlhodobé sucho.