Obľúbený moderátor a herec Martin Nikodým (53) už neodmysliteľne patrí k vedomostným šou na televíznych obrazovkách. Kariéru odštartoval v obľúbenej relácii Milionár a je tvárou programov STVR Milujem Slovensko i Všade dobre, doma naj.
Okrem toho sa po dlhých rokoch objavil v televízii aj ako herec, keď dostal rolu nacistického dôstojníka v seriáli Dunaj, k vašim službám. V súkromí je vášnivým cestovateľom, včelárom a najmä hrdým otcom troch detí - Adama, Emmy Ley a 9-ročného Martina. Jeho najmladší potomok je moderátorovou kópiu. Dvojica spolu vyrezávala tekvicu, s ktorou sa pochválili aj na Instagrame: „A máme ju. Už môžeme strašiť,“ napísal k milému záberu. FOTO nájdete v galérii!
Hrdý otec
Radosť mu robí aj najstarší Adam, ktorý nedávno získal diplom na prestížnej univerzite v zahraničí. King's College London sa radí k najstarším univerzitám v Anglicku, keď bola v roku 1829 založená kráľom Jurajom IV. a Arthurom Wellesley, 1. vojvodom z Wellingtonu, a je súčasťou tzv. zlatého trojuholníka elitných univerzít nachádzajúcich sa v Londýne, Oxforde a Cambridgi.
„Ťažko to len tak opísať. Som hrdý, som šťastný. Asi by sa tam aj kúsok tej pýchy našiel. Vybral si si krásny dátum na príchod na tento svet, samé dvojky. Celý čas pozorujem, ako z teba rastie parádny obyvateľ tejto planéty. Dnes si dostal diplom zo školy, o ktorej sa mne ani nesnívalo. Gratulujem! A teraz mi ešte povedzte, ako sa mi to v mojich 29. rokoch mohlo prihodiť,“ napísal na svojej sociálnej sieti.
Tekvica je symbolom Halloweenu
Žiariace tekvice s vyrezanými strašidelnými tvárami, deti i dospelí oblečení v rôznych kostýmoch navštevujúci susedov i priateľov, večierky a zábava v podobe strašidelných príbehov, filmov, hier či rôznych žartíkov. To všetko spolu s mnohými ďalšími vecami patrí ku každoročnej oslave Halloweenu. Slávi sa za tmy 31. októbra.
Moderná podoba Halloweenu vznikla v Spojených štátoch amerických a objavila sa pomerne nedávno – až v 20. storočí s rozmachom filmového a zábavného priemyslu. Napriek tomu, že tento sviatok do USA priniesli imigranti, z pôvodne náboženského sviatku sa zmenil na sviatok svetský a začal sa šíriť so celého sveta. Sviečky z tekvíc tak žiaria nielen na mnohých miestach Európy, ale napríklad aj na Ďalekom východe a v Japonsku.
Jednou z najobľúbenejších halloweenskych tradícií je vyrezávanie tekvíc. Tento zvyk pochádza od írskych prisťahovalcov, ktorí v starej vlasti nevyrezávali tekvice, ale okrúhlicu (vodnicu, kapustu poľnú pravú). Tekvica však bola v ich novej vlasti dostupnejšia, preto strašidelné tváre začali vyrezávať do tohto ovocia. Keď ale nebola po ruke okrúhlica ani tekvica, poslúžila i kvaka či repa.