Budovu Empire State Building v New Yorku vysvietili vo štvrtok svetlami v zlatej a bielej farbe na počesť zvolenia prvého amerického pápeža - bývalého kardinála z Chicaga Roberta Francisa Prevosta, ktorý prijal meno Lev XIV. TASR informuje podľa agentúry DPA. Fotku nájdete v galérii.
Šesťdesiatdeväťročného kardinála Prevosta, ktorý má americké i peruánske občianstvo, zvolili po štyroch kolách hlasovania iba po 24 hodinách konkláve v Sixtínskej kaplnke za novú hlavu katolíckej cirkvi.
Ikonickú budovu Empire State Building v newyorskej štvrti Manhattan často nasvecujú svetlami rôznych farieb ako symbol solidarity pri štátnych sviatkoch, významných výročiach či oslavách, konštatuje DPA. V zlatej a bielej farbe žiarila budova aj na počesť predchádzajúceho pápeža Františka po jeho úmrtí na Veľkonočný pondelok 21. apríla.
Novému pápežovi blahoželali aj lídri Kanady, Írska a Británie
Kanadský premiér Mark Carney zablahoželal vo štvrtok novému pápežovi Levovi XIV., informuje TASR podľa agentúry AFP. „V čase hlbokých globálnych výziev nech je jeho pontifikát poznačený múdrosťou, schopnosťou rozlišovať, hlbokým záväzkom k spoločnému dobru a dôstojnosti všetkých,“ uviedol kanadský premiér, ktorý zároveň dodal, že novozvolenej hlave katolíckej cirkvi venoval modlitbu.
K blahoželaniam novému pápežovi sa vo štvrtok podľa agentúry DPA pridal aj írsky premiér Micheál Martin. „Scény veľkej radosti a osláv na Námestí svätého Petra sú odrazom nádejí a dobrej vôle, ktorú voči novému pápežovi cítia ľudia katolíckej viery z celého sveta,“ uviedol.
„Blahoželám tiež ľudu Spojených štátov, krajiny, s ktorou má Írsko taký hlboký a silný vzťah," dodal írsky premiér v súvislosti so zvolením prvého amerického pápeža. Bývalý kardinál Robert Francis Prevost totiž pochádza z Chicaga.
Zvolenie historicky prvého amerického pápeža privítal predtým vo štvrtok aj britský premiér Keir Starmer, ktorý to označil za „významný moment“. „Ako ukázal pápežský úrad pápeža Františka, Svätá stolica má osobitnú úlohu pri spájaní ľudí a národov s cieľom riešiť hlavné problémy našej doby, najmä pokiaľ ide o zmenu klímy, zmierňovanie chudoby a podporu mieru a spravodlivosti na celom svete,“ povedal ďalej britský premiér.